Ztráty ruské armády na Ukrajině překročily 40.000 vojáků, oznámilo dnes velení ukrajinské armády.

Raketový útok v Chersonu se odehrál v noci na dnešek, v době ostřelování byly ve městě slyšet výbuchy, uvedl zpravodaj agentury Interfax z místa. Několik raket vypálených na most podle regionální správy zneškodnila ruská protivzdušná obrana.

"Chci mnohé uklidnit - most stojí," napsal Stremousov na sociální síti Telegram.

Ukrajina zdůraznila, že ukrajinské dělostřelectvo útok na Antonivskyj most provedlo s vysokou přesností. "Údery na most byly, ale byly velice jemné," sdělila podle agentury Unian Natalija Humeňuková z tiskového oddělení ukrajinské armády. Humeňuková doplnila, že ukrajinští vojáci si totiž cení všeho, co je v zemi.

Žoldnéři ze soukromé Wagnerovy skupiny, kteří bojují na ruské straně, pravděpodobně postoupili u Vuhlehirské tepelné elektrárny, uvedlo dnes ve své pravidelné analýze situace na Ukrajině britské ministerstvo obrany. Doplnilo, že někteří ukrajinští obránci se z oblasti patrně stáhli. Ruským vojákům se podle amerických analytiků z Institutu pro studium války (ISW) podařilo o něco postoupit na Donbasu také severovýchodně od města Bachmut. Rusové v uplynulých dnech ovládli Berestove, o něž se několik týdnů sváděly boje a které leží mezi již ovládnutým Lysyčanskem a Bachmutem.

Ukrajinští vojáci podle Jižního velitelství ukrajinských sil naopak o něco postoupili v Chersonské oblasti a opevnili se na levém břehu řeky Inhulec, napsala ruská redakce BBC.

Ztráty na straně ruské armády překonaly novou hranici. Na Ukrajině přišla už o 40.000 vojáků, uvádí generální štáb ukrajinské armády. Ve své pravidelné ranní zprávě kromě toho štáb informoval, že v Charkovské oblasti Rusové staví pontonové mosty, a snaží se tak zajistit zásobování a logistickou podporu svých jednotek v oblasti oddělené vodním tokem. V Charkovské a Sumské oblasti Rusové monitorují situaci na bojišti ze vzduchu. U Kramatorsku a v oblasti řeky Jižní Bug, tedy na sever od přístavu Oděsa, použili bezpilotní letouny, píše dále štáb.

Ostřelování Bachmutu a Charkova si vyžádalo nejméně jeden život

Při dnešním ruském ostřelování Bachmutu na východě Ukrajiny zemřel nejméně jeden člověk a další lidé utrpěli zranění, uvedli oblastní gubernátor Pavlo Kyrylenko a ukrajinští záchranáři. Útok podle nich zasáhl místní dvoupatrový hotel. Při ostřelování Charkova utrpělo zranění šest lidí, sdělil starosta města Ihor Terechov.

"Na místě byl nalezen jeden mrtvý. Čtyři lidé utrpěli zranění," uvedla k útoku v Bachmutu Státní služba pro mimořádné události. Záchranáři zpod trosek vyprostili jednoho živého muže, který byl posléze převezen do nemocnice, upřesnila služba. Útok se podle ní odehrál kolem sedmé hodiny ranní (6:00 SELČ).

V Charkově dnes podle starosty Rusové ostřelovali dvě rezidenční části města. Zranění jsou hlášeni ze čtvrti Industrialnyj rajon, která již v minulosti čelila ruským útokům a podle mezinárodní organizace Amnesty International i ostřelování kazetovou municí. K dnešnímu útoku na město ruské síly použily protiletadlové rakety S-300, sdělil podle agentury Unian starosta.