reklama

V pátek premiér Scott Morrison oznámil, že sedm z osmi australských států se shodlo, že do prosince opět otevřou své vnitřní hranice. Rovněž poznamenal, že v budoucnu by mohl být obnoven turismus s Novým Zélandem, což by pomohlo oživit ekonomiku. "Dokud nebudeme mít vakcínu, možná takto budeme muset žít roky," varoval ministerský předseda.

V uplynulých dvou měsících se v 25milionové Austrálii počet potvrzených případů nákazy koronavirem více než ztrojnásobil - země dosud eviduje přes 26.000 infikovaných. Ve stejném období počet zemřelých s covidem-19 v Austrálii stoupl ze 104 na 748.

Demonstranti v Melbourne skandovali "svoboda" a "na lidských právech záleží", na akci dohlížely početné policejní hlídky. Premiér státu Viktorie Daniel Andrews se stal terčem hněvu demonstrantů. "Žijeme ve městě, kde lék Daniela Andrewse je ve skutečnosti horší než to, co se děje," řekla agentuře AFP Fiona Katová.

Místní policie uvedla, že zatkla 15 lidí, z toho 14 za porušení uzávěry a jednoho za napadení policisty. Zároveň policie za porušení karanténních opatření uložila přes 150 pokut.

Andrews protest odsoudil. "Není to bezpečné, není to chytré, je to nezákonné," uvedl a dodal, že účastníky protestu považuje za bezohledné.

Dva menší protesty se uskutečnily v Sydney. Demonstraci v Byron Bay podle místních médií provázelo násilí. Policie zatkla 14 lidí, včetně tří podezřelých z napadení policisty.

Protesty podle BBC organizovaly především okrajové online skupiny, jež propagují konspirační teorie o koronaviru a očkování.

Australská policie se tento týden setkala s ostrou kritikou za zatčení těhotné ženy, která na internetu propagovala protest. V pátek policisté zatkli také bývalého kulturistu, který šířil konspirační teorie o koronaviru a vyzýval lidi, aby se zapojili do protestů.

reklama