Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny, prohlásil Macron

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron při návštěvě obce Savines-le-Lac, kde má představit nový národní plán hospodaření s vodou v reakci na klimatické změny.

"Protesty jsou normální, ale to neznamená, že bychom měli přestat," řekl Macron novinářům. "V demokratické společnosti nic neospravedlňuje násilí," dodal.

Plán se dotýká široké škály opatření, včetně opětovného využívání vody, sdílení vody a zamezení únikům. Macron a jeho vláda doufají, že se díky němu posunou k jiným tématům, než je nepopulární důchodová reforma, která vyvolala protesty po celé zemi. V alpském Savines-le-Lac Macrona ale uvítaly skupinky lidí protestujících proti změnám odchodu do důchodu. Podle místních médií byli dva demonstranti zatčeni.

Ve Francii je ale i voda třaskavým tématem. Po sobotních násilných střetech mezi protestujícími a policií během nepovolené demonstrace proti výstavbě obří vodní nádrže pro zavlažování zemědělských podniků v Sainte-Soline na západě země jsou dva muži v kómatu. V sobotu demonstrovalo podle úřadů 6000 až 8000 lidí, podle organizátorů 30.000. Podle prefektury byla reakce policie přiměřená, Liga pro lidská práva (LDH) hovoří o opaku.

Macron dnes sobotní protesty ostře odsoudil. Uvedl, že "tisíce lidí jednoduše přišly válčit". "Je to nepřijatelné. Někteří lidé si na násilí zvykají a my proti němu musíme bojovat s velkou rozhodností," dodal.

Skutečnost, že Francie loni zaznamenala největší sucho v historii, vyostřila debaty o vodních zdrojích v zemi, která je největším zemědělským producentem v Evropské unii. Farmáři tvrdí, že potřebují velké zásobárny, aby mohli v létě zavlažovat své plodiny. Podle ekologických aktivistů jde o plýtvání vodou.

Témata:  Emmanuel Macron Francie

Související

Aktuálně se děje

11:27

Kam se poděl padlý prezident Sýrie? Rusko poprvé otevřeně promluvilo o Asadovi

Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad byl podle ruského náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova převezen do Ruska po rychlém pádu režimu. Tento krok má demonstrovat ochotu Ruska poskytovat ochranu spojencům v mimořádných situacích. Rjabkov v rozhovoru pro NBC News uvedl, že Asad je nyní v bezpečí a Rusko nebude spolupracovat s Mezinárodním trestním soudem (ICC), aby ho vydalo k soudu, protože ani Rusko, ani Sýrie neuznávají jurisdikci ICC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy