"Protesty jsou normální, ale to neznamená, že bychom měli přestat," řekl Macron novinářům. "V demokratické společnosti nic neospravedlňuje násilí," dodal.

Plán se dotýká široké škály opatření, včetně opětovného využívání vody, sdílení vody a zamezení únikům. Macron a jeho vláda doufají, že se díky němu posunou k jiným tématům, než je nepopulární důchodová reforma, která vyvolala protesty po celé zemi. V alpském Savines-le-Lac Macrona ale uvítaly skupinky lidí protestujících proti změnám odchodu do důchodu. Podle místních médií byli dva demonstranti zatčeni.

Ve Francii je ale i voda třaskavým tématem. Po sobotních násilných střetech mezi protestujícími a policií během nepovolené demonstrace proti výstavbě obří vodní nádrže pro zavlažování zemědělských podniků v Sainte-Soline na západě země jsou dva muži v kómatu. V sobotu demonstrovalo podle úřadů 6000 až 8000 lidí, podle organizátorů 30.000. Podle prefektury byla reakce policie přiměřená, Liga pro lidská práva (LDH) hovoří o opaku.

Macron dnes sobotní protesty ostře odsoudil. Uvedl, že "tisíce lidí jednoduše přišly válčit". "Je to nepřijatelné. Někteří lidé si na násilí zvykají a my proti němu musíme bojovat s velkou rozhodností," dodal.

Skutečnost, že Francie loni zaznamenala největší sucho v historii, vyostřila debaty o vodních zdrojích v zemi, která je největším zemědělským producentem v Evropské unii. Farmáři tvrdí, že potřebují velké zásobárny, aby mohli v létě zavlažovat své plodiny. Podle ekologických aktivistů jde o plýtvání vodou.

reklama