Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Protesty v Íránu vyvolávají nepřátelé, myslí si Chameneí

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
Alí Chameneí, íránský ajatolláh
Foto: de.academic.ru

Protesty v Íránu vyvolávají zahraniční "nepřátelé" a jejich cílem je svrhnout islámskou republiku, prohlásil dnes nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. V televizním projevu zároveň zdůraznil, že tito lidé se ale "přepočítali". Protivládní akce se v zemi konají již několik týdnů.

Nejprve Íránci vyšli do ulic kvůli prudkému zdražování základních potravin, později začaly mít demonstrace politický nádech. Na konci května pak propukly další protesty po zřícení desetipatrové budovy na jihozápadě Íránu, v jejíchž troskách zahynulo 37 lidí.

"Nyní nepřátelé doufají, že zemi zasadí úder v souvislosti s lidovými protesty... v tom se ale přepočítali, stejně jako již několikrát v minulosti," citovala Chameneího agentura Reuters. Nejvyšší íránský duchovní vůdce svůj projev přednesl u příležitosti 33. výročí úmrtí ajatolláha Rúholláha Chomejního, který vůdcem revoluce z roku 1979.

Podle Chameneího vedou nepřátelé vůči Íránu i "psychologickou válku". Konkrétně zmínil obvinění Teheránu z pirátství poté, co Írán poblíž svého pobřeží zadržel dva ropné tankery plující pod řeckou vlajkou. Stalo se tak nedlouho poté, co Spojené státy u řeckých břehů zabavily naopak íránskou ropu. "Kdo je tady pirát? Vy jste nám ukradli naši ropu. My jsme si ji od vás vzali zpátky. Vzít si zpátky ukradené zboží není krádež," uvedl íránský duchovní vůdce.

Demonstrace v íránských městech nabyly na intenzitě v polovině května v reakci na oznámení úřadů, že ceny výrobků z mouky a také ceny oleje na vaření, kuřecího masa, vajec a mléčných výrobků se zvýší až o 300 procent. Potraviny na Blízkém východě prudce zdražují kvůli výpadkům v globálním dodavatelském řetězci a ruské invazi na Ukrajinu, která je významným vývozcem potravin. Podle nepotvrzených informací při íránských protestech již zemřelo několik lidí.

Protestující postupně rozšiřovali své výzvy, požadovali větší politickou svobodu, konec islámské republiky i rezignaci vedení země. Na videozáběrech zveřejněných na internetu demonstranti zapalovali podobizny Chameneího a vyzývali k návratu Rézu Pahlavího, syna někdejšího šáha, který žije v exilu. Režim šáha Mohammada Rézy Pahlavího svrhla v roce 1979 íránská islámská revoluce. Od té doby je v Íránu u moci šíitské duchovenstvo.

Témata:  Írán Alí Chameneí

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.