"Sankce výrazně poškozují ruské hospodářství a jejich účinky budou pokračovat. Seriózní prognózy předpovídají recesi ruské ekonomiky, konkrétně pokles ruského hrubého domácího produktu v rozsahu od šesti do 15 procent v roce 2022," citovala agentura DPA z odpovědi. Upozornila rovněž, že Rada Evropské unie letos počítá s poklesem ruské ekonomiky o více než 11 procent.

Evropská unie od začátku války na Ukrajině schválila již šest balíků protiruských sankcí, včetně embarg na uhlí a ropu. "Sankce mají mimo jiné vliv na průběh války, protože dlouhodobě oslabují vojenské kapacity a průmyslovou základnu (Ruska)," uvedlo ministerstvo v odpovědi. "Sankce EU a jejích partnerů jsou záměrně koncipovány tak, že mají mnohem větší dopady na Rusko než na EU," dodalo. Vláda nicméně připouští, že kvůli vzájemným hospodářským vazbám mají sankce dopady i na země, které je uvalují.

"To, že spolková vláda dál tvrdí, že sankce poškodí Rusko více než nás, je scestné," řekl Pellmann agentuře DPA. "Potřebujeme poctivou inventuru dopadů sankcí. Zruinování domácností a výroby v naší zemi Ukrajině nijak nepomůže,"dodal.

Válka na Ukrajině a související sankce vedly k výraznému nárůstu cen energie v Evropě. Řada evropských zemí včetně Německa se nyní obává nedostatku plynu v zimních měsících. Německá vláda už v červnu kvůli problémům s dodávkami plynu z Ruska vyhlásila stav výstrahy, což je druhý ze tří varovných stupňů krizového plánu pro dodávky plynu.

Šéf německé centrální banky Joachim Nagel tento týden v rozhovoru s listem Rheinische Post varoval rovněž, že pokud se prohlubí energetická krize, německá ekonomika zřejmě v zimě vstoupí do recese. Předpověděl rovněž, že meziroční míra inflace v Německu by se na podzim mohla vyšplhat na deset procent. Upozornil, že dvoucifernou inflaci zaznamenalo Německo naposledy před více než 70 lety.

V červenci meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu zpomalilo na 7,5 procenta z červnových 7,6 procenta. Inflace tak klesla už druhý měsíc za sebou. Hospodářský růst v Německu se ve druhém čtvrtletí zastavil poté, co se v prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt zvýšil o 0,8 procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.