Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prvomájové demonstrace v Evropě: V Německu a Francii zasahovala policie

Demonstrace, ilustrační foto
Demonstrace, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Prvomájové demonstrace v Paříži a německých městech byly provázeny napětím a incidenty. V Paříži došlo k rozbíjení nejméně dvou výloh obchodů radikály, zatímco ve Stuttgartu se střetly protestující s policií, jak informovala agentura DPA.

Agentura AFP hlásí, že v čele pařížského prvomájového průvodu panovalo napětí. Nejméně dvě obchodní výlohy byly rozbity a jedna krytá zastávka byla poničena, když se skupina asi 4500 lidí, z nichž bylo "několik stovek" radikálů, shromáždila. Pořádkové síly musely použít slzný plyn.

V německém Stuttgartu policie zasáhla proti levicové demonstraci v centru města, když demonstranti napadli zásahové jednotky. Policisté použili pepřový sprej a obušky. Policisté informovali na platformě X o množství trestných činů a porušeních podmínek shromáždění.

V Hamburku ohlásily krajně levicové skupiny tři tradiční prvomájové demonstrace. Jeden průvod, který měl zhruba 1000 účastníků, prošel brzy odpoledne čtvrtí Schanzenviertel a zatím nejsou hlášeny žádné incidenty.

V Aténách se stovky řeckých pracovníků účastnily prvomájového průvodu s požadavkem na zvýšení mezd k dosažení průměru EU a s protesty proti válce v Pásmu Gazy. Mnozí demonstranti drželi palestinské vlajky a vypouštěli balonky na znamení solidarity s Palestinci.

Lodě zůstaly v řeckých přístavech a v Aténách nejezdily autobusy a metro kvůli 24hodinové stávce zaměstnanců v dopravě, kterou vyhlásil největší řecký odborový svaz právě na Svátek práce. 

Témata:  demonstrace Francie Německo

Aktuálně se děje

23. června 2024 19:37

Jurečka chce zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy