reklama

Krátce nato irácký parlament schválil nezávaznou rezoluci požadující odchod amerických vojáků ze země. Kurdští a sunnitští zákonodárci tehdejší hlasování bojkotovali.

Z reproduktorů na náměstí v centrální části Bagdádu se dnes ozývalo "Ne Americe", zatímco dítě v davu drželo transparent s nápisem "Smrt Americe. Smrt Izraeli". Někteří demonstranti na sobě měli symbolická šíitská bílá roucha. Silnice a mosty do opevněné Zelené zóny, kde sídlí vláda a mnoho zahraničních ambasád včetně té americké, byly zablokovány betonovými zátarasy a čtvrť hlídalo více příslušníků bezpečnostních složek než obvykle.

Šíitský duchovní Muktada Sadr, jehož strana vyhrála v květnu v parlamentu nejvíce křesel, vyzval Iráčany k masové demonstraci na protest proti přítomnosti amerických vojáků po atentátu na Solejmáního a vysoce postaveného velitele irácké milice Abú Mahdího Muhandise.

Dnešní pochod podporují hlavní šíitské strany, včetně bloku Fatah Sadrova poltického rivala Hádího Amirího, stejně jako aliance Íránem podporovaných milic, která si říká Lidové mobilizační síly (PMF).

"Američtí vojáci by měli odejít (...) Jsem připraven bojovat proti Američanům, pokud nás Sadr požádá," řekl osmnáctiletý demonstrant Amír Saad.

reklama