Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

PS podle neoficiálních výsledků vyhrála volby na Slovensku. Ficův Smer je druhý

Rober Fico, slovenský premiér
Rober Fico, slovenský premiér
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Volby do Evropského parlamentu na Slovensku zřejmě ovládlo Progresívne Slovensko před Smer-SD premiéra Roberta Fica. Plyne to z neoficiálních volebních výsledků, které má k dispozici TV Markíza. 

Stanice na svém webu uvádí, že PS získalo 27,81 % hlasů, Smer 24,76 %, Republika 12,53 %, Hlas-SD 7,18 % a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) 7,14 %. Do Evropského parlamentu se tak podle těchto výsledků dostane pouhých pět stran.

Podle procentních zisků by PS získalo 6 mandátů, Smer 5, Republika 2 a KDH s Hlasem po jednom, píše Markíza. „Za PS půjde do Bruselu pět až šest velmi kvalitních lidí, kteří budou prosazovat zájmy Slovenska,“ prohlásil předseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci podle serveru Teraz.sk.

Neoficiální výsledky komentoal také předseda Výboru Národnej rady Slovenské republiky Tibor Gašpar (Smer-SD). „Je to potvrzení mandátu vlády a její prosazování suverénní slovenské politiky,“ uvedl.

Mandáty měly ujít těsně stranám Sloboda a Solidarita, Demokratům, Slovenské národné straně a Maďarské alianci. Matovičovi Demokrati získali pouze 1,98 % a SNS 1,9.

Volební účast v zemi byla nečekaně vysoká, dosahuje na 34,38 %.

Volby na Slovensku doprovázela i nepříjemnost spojená s nálezem bílého prášku nedaleko Nových Zámků. Moratorium se kvůli tomuto incidentu prodloužilo o tři hodiny. Další případ se odehrál v Košicích.

„Hodinu před skončením voleb do Evropského parlamentu v jednom z volebních okrsků v Košicích došlo ke krádeži části hlasovacích lístků členem komise. Věc je realizovaná jako přestupek proti majetku,“ uvedl policejní prezident Ľubomír Solák.

Témata:  Slovensko Eurovolby Robert Fico

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy