Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin: Bylo by velkou chybou, kdyby Jižní Korea začala posílat zbraně na Ukrajinu

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že by bylo velkou chybou, kdyby Jižní Korea začala posílat zbraně na Ukrajinu.

Putin zdůraznil, že Moskva by na takový krok Jižní Koreje reagovala. Současně ujistil, že v souvislosti s nedávnou dohodou o komplexním strategickém partnerství mezi Ruskem a Severní Koreou, kterou lídři obou zemí podepsali ve středu, nemá Soul žádný důvod k obavám.

Dohoda stanovuje, že Severní Korea a Rusko si budou poskytovat okamžitou vojenskou pomoc v případě, že bude jedna ze stran napadena. "Jižní Korea se nemá čeho obávat... Pokud vím, Soul neplánuje žádnou agresi vůči KLDR," řekl Putin podle Reuters.

Jižní Korea se dlouhodobě řídí politikou, která zakazuje dodávání zbraní do aktivních konfliktů. Nicméně ve čtvrtek, po Putinově návštěvě v Severní Koreji, představitel jihokorejské prezidentské kanceláře uvedl, že Soul tuto politiku přehodnotí.

Putin také během návštěvy ve Vietnamu nevyloučil možnost, že by Rusko mohlo poslat zbraně Severní Koreji, což by podle jeho slov bylo reakcí na vyzbrojování Ukrajiny Západem.

"Ti, kteří posílají zbraně na Ukrajinu, si myslí, že s námi nebojují. Řekl jsem však i v Pchjongjangu, že si pak vyhrazujeme právo dodávat zbraně do jiných částí světa... Nevylučuji to," citovala jeho slova agentura AFP.

Podle agentury Reuters Putin ocenil podporu KLDR pro ruskou politiku, včetně té vůči Ukrajině. "Velmi si vážíme vaší důsledné a neochvějné podpory ruské politice, a to i směrem k Ukrajině," řekl Putin.

Putin dále uvedl, že vztahy mezi Ruskem a KLDR jsou založeny na rovnosti a vzájemném respektování zájmů. Zmínil také nový zásadní dokument, který bude tvořit základ vztahů mezi oběma zeměmi na dlouhá léta. Dodal, že vzájemné vztahy se zintenzivnily po loňské Kimově návštěvě v Moskvě.

Putin připomněl, že loni Rusko a KLDR oslavily 75. výročí diplomatických vztahů a letos slaví 75. výročí prvního mezistátního dokumentu - Dohody o hospodářské a kulturní spolupráci, kterou podepsal Kim Ir-sen během své první návštěvy Moskvy.

Kim uvedl, že vztahy mezi Ruskem a KLDR nyní vstupují do nové éry prosperity, která překonává období korejsko-sovětských vztahů z minulého století. Vyjádřil také přesvědčení, že Putinova návštěva posílí přátelství mezi oběma zeměmi. Putinovu návštěvu označil za významný okamžik v historii rusko-korejských vztahů.

Putin také prohlásil, že Rusko a Severní Korea společně bojují proti hegemonii USA. Severokorejskému lídrovi poděkoval za vyvážený postoj jeho země k Ukrajině. "V současnosti společně bojujeme proti hegemonistickým a neokolonialistickým praktikám Spojených států a jejich satelitů," řekl Putin podle AFP, která se odvolala na prezidentova vyjádření zprostředkovaná ruskými státními tiskovými agenturami.

Témata:  válka na Ukrajině Vladimír Putin

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy