Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin na summitu G20 nevystoupí ani přes video, uvedl Kreml

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin na nadcházejícím summitu velkých světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali nevystoupí ani přes video. Oznámil to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na zprávy, že se ruský prezident připojí k jedné ze schůzek na dálku nebo předem nahraje proslov.

Putin se osobně rozhodl, že na summit nepřijede kvůli svému plnému programu a nutnosti zůstat v Rusku, řekl podle agentury TASS Peskov.

Summit G20 se uskuteční na Bali 15. a 16. listopadu. Účast Indonésii podle médií potvrdilo 17 premiérů a prezidentů včetně americké hlavy státu Joea Bidena, jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Jakarta dosud plný seznam účastníků nezveřejnila.

Summitu se podle ukrajinských médií zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, nejspíše přes video. Svou účast už dříve podmínil Putinovou nepřítomností. Rusko letos v únoru zaútočilo na Ukrajinu.

G20 tvoří země skupiny G7 (Británie, Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko a USA) a dále Argentina, Austrálie, Brazílie, Čína, Indie, Indonésie, Mexiko, Rusko, Saúdská Arábie, JAR, Jižní Korea, Turecko a EU. Ukrajina členem není, na summit však obdržela pozvánku.

Témata:  Vladimír Putin G20

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 10:46

Veronika Arichteva není jediná, kdo oplakává jeho smrt. Pavel Nový chybí i slavným, takhle o něm mluví

Herečka Veronika Arichteva prožívá po úmrtí svého otce těžké chvíle. Byl důležitou součástí nejen jejího života, ale také celé rodiny i filmového světa. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.