Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina odmítla nabídku Ruska na dočasné vánoční příměří

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin dnes nařídil ruské armádě 36hodinové příměří, které má v pátek a v sobotu dodržovat na Ukrajině po dobu pravoslavných Vánoc; ke stejnému kroku vybídl Ukrajince. Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vzápětí reagoval odmítavě se slovy o ruském pokrytectví.

Německo a Spojené státy dnes oznámily další pomoc pro Ukrajinu - Berlín poskytne bojová vozidla Marder a systém protivzdušné obrany Patriot, Washington balík pomoci za 2,85 miliardy dolarů (asi 65 miliard korun) .

Putin podle prohlášení své kanceláře reagoval na výzvu moskevského patriarchy Kirilla, který k dočasnému příměří vyzval v předvečer Vánoc, a nařídil režim příměří podél celé linie dotyku na Ukrajině od pátečního poledne moskevského času (10:00 SEČ) do sobotní půlnoci (22:00 SEČ). Pravoslavná církev slaví Vánoce 7. ledna podle juliánského kalendáře a bohoslužby se obvykle konají v noci ze 6. na 7. ledna.

Kyjev na první podobně plošné gesto Moskvy během více než desetiměsíčního konfliktu reagoval zatím zamítavě. "Ruská federace musí opustit okupovaná území - jedině tak bude mít 'dočasné příměří'. Pokrytectví si nechte pro sebe," napsal na twitteru poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Putinovu nabídku označil za "propagandistické gesto a lest", kterou se Moskva snaží snížit intenzitu bojů a příměří využít k budování opevnění a přeskupení jednotek. Jeho vyjádření nicméně nemusí být konečné oficiální slovo z Kyjeva; Zelenskyj se k možnosti příměří dosud nevyslovil.

Americký prezident Joe Biden uvedl, že Putin se vyhlášením dočasného příměří snaží popadnout dech. Podle české ministryně obrany Jany Černochové je výlučné právo Ukrajinců se rozhodnout, zda má příměří platit nebo ne. Připomněla zároveň, že při prosincové oslavě Vánoc, ke které se připojuje i podstatná část Ukrajinců, žádné příměří neplatilo.

Před ohlášením ruského příměří s Putinem i Zelenským telefonicky hovořil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který šéfovi Kremlu řekl, že jednostranný klid zbraní by podpořil úsilí o mír.

Erdogan rovněž Putinovi sdělil, že mírové úsilí by kromě příměří podpořila i vize spravedlivého řešení. Zelenskému nabídl, že Ankara je připravena být prostředníkem při jednání o míru. Putin podle Kremlu v rozhovoru uvedl, že Rusko je otevřeno "serióznímu jednání o Ukrajině", pokud ovšem Kyjev splní ruské požadavky a uzná připojení čtyř ukrajinských území k Rusku. Ukrajina už dříve upozornila, že na tyto podmínky nepřistoupí. Se Zelenským turecký prezident mluvil také o humanitární a energetické pomoci.

Ukrajině, která se od začátku října potýká s výpadky elektřiny kvůli ruským útokům na energetickou infrastrukturu, dnes slíbily další vojenskou pomoc i humanitární či diplomatickou podporu Německo a Spojené státy. Německá nabídka Marderů a systémů Patriot je pro Berlín zásadním obratem ve vojenské pomoci Ukrajině. Kyjev o Mardery opakovaně žádal, německý kancléř Olaf Scholz ale dosud takové dodávky odmítal.

Washington poskytne Ukrajincům zatím největší balík pomoci. Nejmenované zdroje agentury AP uvedly, že jeho součástí budou desítky ozbrojených pásových vozidel Bradley.

Boje na Ukrajině dnes podobně jako v předchozích měsících pokračovaly podle ukrajinského generálního štábu hlavně ve směru na východoukrajinský Bachmut, který je významnou dopravní křižovatkou. Město bylo zničeno z více než 60 procent, prohlásil v ukrajinské televizi gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko.

Témata:  válka na Ukrajině Vladimír Putin

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy