Ministerstvo má konkrétně zajistit, aby se do kin dostaly snímky, které se věnují "speciální vojenské operaci", jak invazi na Ukrajinu v Rusku oficiálně nazývají, a "boji proti šíření neonacistické a neofašistické ideologie". Právě údajnou snahou bojovat proti nacismu vysvětluje Rusko své tažení na Ukrajině, které trvá už přes deset měsíců.

Ministerstvu kultury Putin nařídil také zorganizovat festival vlasteneckých filmů a ministryni kultury Olze Ljubimovové dal čas do 1. února, aby přišla s návrhy na zrealizování těchto požadavků.

Ruská kina bojují o přežití poté, co se z Ruska kvůli jeho napadení Ukrajiny stáhly americké filmové společnosti, a kina tak nemohou promítat hollywoodské velkofilmy. Podle posledních informací ruské Asociace vlastníků kinosálů v Rusku od začátku loňského roku srpna zavřelo už 41 procent kin.

Ruští tvůrci se zároveň potýkají s cenzurou. V listopadu například úřady odebraly povolení k promítání dokumentárního filmu Golod (Hladomor), který se věnuje hladomoru ve 20. letech minulého století v bolševickém Rusku.