Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin nařídil promítání filmů o válce na Ukrajině v ruských kinech

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ruskému ministerstvu kultury, aby zajistilo promítání dokumentárních filmů o válce na Ukrajině v ruských kinech. Resort kultury má také poskytnout potřebnou podporu ruským dokumentaristům, aby mohly vzniknout snímky ukazující "odvahu" a "hrdinství" ruských vojáků. Vyplývá to z nařízení vládě zveřejněného na webu Kremlu.

Ministerstvo má konkrétně zajistit, aby se do kin dostaly snímky, které se věnují "speciální vojenské operaci", jak invazi na Ukrajinu v Rusku oficiálně nazývají, a "boji proti šíření neonacistické a neofašistické ideologie". Právě údajnou snahou bojovat proti nacismu vysvětluje Rusko své tažení na Ukrajině, které trvá už přes deset měsíců.

Ministerstvu kultury Putin nařídil také zorganizovat festival vlasteneckých filmů a ministryni kultury Olze Ljubimovové dal čas do 1. února, aby přišla s návrhy na zrealizování těchto požadavků.

Ruská kina bojují o přežití poté, co se z Ruska kvůli jeho napadení Ukrajiny stáhly americké filmové společnosti, a kina tak nemohou promítat hollywoodské velkofilmy. Podle posledních informací ruské Asociace vlastníků kinosálů v Rusku od začátku loňského roku srpna zavřelo už 41 procent kin.

Ruští tvůrci se zároveň potýkají s cenzurou. V listopadu například úřady odebraly povolení k promítání dokumentárního filmu Golod (Hladomor), který se věnuje hladomoru ve 20. letech minulého století v bolševickém Rusku.

Témata:  Vladimír Putin Rusko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy