reklama

Podle médií Putin na otevření památníku civilním obětem fašistického teroru po vpádu hitlerovského Německa do Sovětského svazu prohlásil, že válka na Ukrajině je bojem proti nacismu.

"Děláme vše, abychom zastavili nacismus a definitivně ho vykořenili," řekl. Šéf Kremlu tvrdil, že aktuálními příklady vzestupu nacismu jsou Ukrajina a pobaltské státy.

Moskva svou téměř dvou let trvající válku proti Ukrajině opakovaně omlouvá údajnou potřebou ochránit tamní ruskojazyčné obyvatelstvo před útoky ukrajinských nacionalistů. DPA zdůraznila, že v Rusku čelí odpůrci války a členové opozice tvrdým represím.

Putin se v sobotu spolu s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem zúčastnil otevření památníku druhé světové války nedaleko Petrohradu, kde připomněli výročí konce blokády bývalého Leningradu.

Před 80 lety, 27. ledna 1944, sovětští vojáci prolomili obklíčení města Leningrad, současného Petrohradu, německým wehrmachtem. Tím skončila jedna z nejdelších a nejkrvavějších blokád v dějinách města, která trvala 872 dní a vyžádala si smrt více než milionu lidí způsobenou bombardováním, hladem a zimou.