Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin podepsal zákon o pozastavení účasti Ruska na jaderné dohodě s USA

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o pozastavení účasti Ruska na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní. Informovala o tom dnes agentura TASS. O případném obnovení účasti na dohodě, kterou Rusko uzavřelo s USA v roce 2010, může rozhodnout opět prezident, doplnila agentura. Zákon už byl zveřejněn, a nabyl tak účinnosti.

Putin přerušení ruské účasti na dohodě avizoval minulý týden v projevu k ruským zákonodárcům. Ti pak předložený dokument obratem schválili.

Ruská diplomacie zároveň minulý týden oznámila, že Moskva bude dál dodržovat limity ukotvené v úmluvě, které omezují jaderné arzenály dvou mocností maximálně na 1550 strategických jaderných zbraní a 700 mezikontinentálních střel či bombardérů. Také ministerstvo obrany uvedlo, že se hodlá dál řídit omezeními, která z dohody vyplývají.

Zmíněnou smlouvu podepsali v roce 2010 v Praze tehdejší prezidenti Spojených států a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv. Rusko už dříve odmítlo spolupracovat na inspekcích jaderných zbraní, jejichž podmínky jsou v této smlouvě popsány. Dohoda Nový START je považována za poslední významnou rusko-americkou úmluvu o kontrole jaderných zbraní. Její platnost má vypršet v roce 2026.

Ruské oznámení minulý týden vyvolalo znepokojené reakce Washingtonu a evropských metropolí. Americký ministr zahraničí Antony Blinken Putinovo vyjádření v úterý označil za nezodpovědné. Rozhodnutí ruského prezidenta odsoudilo mimo jiné také české ministerstvo zahraničí a vyzvalo Moskvu, aby se k plnění dohody vrátila.

Témata:  Vladimír Putin smlouva START

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:50

Co to mělo být? Zdrcení žáci jsou z přijímaček v rozpacích a na pokraji pláče

Jakoby české školství neodkázalo připravit bezproblémové zadání přijímacích zkoušek tak, aby se další rok po tom problémovém vydařil lépe. Ale je tomu tak a nebo je problém v přípravě? První kolo jednotných přijímacích zkoušek je minulostí a žáci se vyjadřují k průběhu zkoušek. Někteří z nich uvádějí, že otázky z matematiky byly obtížné a někteří se cítí unavení ze čtení dlouhých zadávacích textů.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy