Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin podepsal zákon o zabavení majetku kritikům války

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Šéf Kremlu Vladimir Putin podepsal zákon o konfiskaci majetku osob odsouzených za vyjádření proti válce rozpoutané Ruskem na Ukrajině.

Agentura AFP ve své středeční zprávě připomněla, že od invaze ruské armády na Ukrajinu v únoru 2022 je veřejná kritika této ofenzívy de facto zakázána v Rusku a tvrdě se trestají ti, kteří se proti válce veřejně vymezují. Moskva přijala řadu přísných zákonů v této souvislosti.

Nový zákon, který podepsal Putin, umožňuje úřadům konfiskovat peníze, majetek, aktiva či cennosti osobám odsouzeným za kritiku tzv. speciálních vojenských operací, jak se v Rusku označuje válka na Ukrajině.

Tento zákon může ovlivnit i kritiky Putinovy politiky, kteří utekli do exilu, ale mají část svého majetku v Rusku.

Putin podepsal zákon dva týdny poté, co jej schválila dolní komora ruského parlamentu, Státní duma.

Předseda Státní dumy Viačeslav Volodin v lednu při svém projevu prohlásil, že tento zákon je namířen proti "darebákům a zrádcům, těm, kteří dnes plují na zády našich vojáků, (je namířen proti těm) kteří zradili svou vlast".

Podobně se vyjádřil i poslanec Liberálně demokratické strany Ruska (LDPR) Andrej Lugovoj, který prohlásil: "Každý, kdo se pokusí škodit vlasti, přijde o všechno a zdechne tam, někde za hranicemi jako poslední prašivý pes".

Ruský trestní zákoník stanoví, že majetek lze zkonfiskovat pouze v případě, že byl získán nebo použit k trestnému činu.

Politické analytiky upozorňují, že ekonomický přínos tohoto zákona bude minimální. Považují ho spíše za pomstu kritikům politiky Kremlu a války na Ukrajině.

Zákon byl již zveřejněn i v oficiálním věstníku a vstoupil v platnost. To se stalo krátce před druhým výročím ofenzívy na Ukrajině a měsícem před prezidentskými volbami v Rusku, ve kterých je Putin opět jednoznačným favoritem.

Témata:  Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy