Blahopřejné poselství adresoval Kreml tradičně také do dalších zemí někdejšího Sovětského svazu, v případě Ukrajiny a Gruzie se Putin obrátil na tamní "národy", u dalších postsovětských zemí oslovil také jejich lídry.

"Bohužel, nacismus nyní opět zvedá hlavu a snaží se vnutit nám svůj barbarský, nelidský řád. Je naší svatou povinností zabránit odplatě ideologických nástupců těch, kdo byli poraženi za Velké vlastenecké války. Veteránům Velké vlastenecké války upřímně přeji duševní statečnost, zdraví a dlouhý život a všem občanům Ukrajiny klidnou a spravedlivou budoucnost," uvedl ruský prezident podle webových stránek Kremlu.

Svou zatím sice krvavou, ale dosud neúspěšnou invazi na Ukrajinu, kterou zahájil 24. února, přitom Putin zpočátku ospravedlňoval právě potřebou "denacifikace" Ukrajiny. Podle pozorovatelů byla původním cílem Moskvy rychlá změna režimu v Kyjevě, po krachu pokusu o dobytí ukrajinského hlavního města se nyní ruská vojska snaží obsadit území na východě a jihu sousední země. Boje si zatím vyžádaly tisíce mrtvých civilistů, Rusové raketovými a leteckými údery ničí ukrajinská města.

Ruské chování vůči Ukrajině dnes s postupem nacistických vojsk za druhé světové války srovnal ve vlastní, asi desetiminutové videonahrávce ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko obvinil z opakování nacistických zločinů a poznamenal, že po dění na Ukrajině přestalo po ruské invazi 24. února být pro lidi na Ukrajině pravdivé heslo "Už nikdy!", připomínající, že zvěrstva druhé světové války není možné opakovat.

Predikovat, jak se bude válka v nadcházejících dnech či týdnech vyvíjet, je obtížné. Rusko omezilo své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu a ačkoliv nadále pokračují snahy o mírová jednání, prezident Vladimir Putin nedávno oznámil, že rozhovory jsou na mrtvém bodě.

Ruské ministerstvo obrany také uvedlo, že se vojska přeskupují, aby mohla "osvobodit" Donbas na východě Ukrajiny. Podle prohlášení vedení ukrajinské armády ale může být tvrzení o stahování vojsk jen klamavou taktikou, která má vyvolat představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev.

Britské ministerstvo obrany ale uvedlo, že ruské ozbrojené síly přeorientovaly své úsilí na dobytí celého Donbasu. Boje na východě Ukrajiny aktuálně sílí.

Není navíc zřejmé, nakolik je se situací na Ukrajině obeznámen ruský prezident Vladimir Putin. Nejmenovaný americký činitel s odkazem na odtajněné informace amerických zpravodajských služeb agentuře Reuters sdělil, že se Putinovi jeho vlastní poradci obávají sdělit, že se ruské armádě při invazi nedaří.