Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin popřel, že Moskva vyvíjí kosmickou protisatelitní jadernou zbraň

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Šéf Kremlu Vladimir Putin v úterý popřel tvrzení Spojených států, podle nichž Moskva vyvíjí kosmickou protisatelitní jadernou zbraň. Rusko podle něj vždy odmítalo umísťování jaderných zbraní do vesmíru.

Republikánský předseda výboru pro zpravodajské služby americké Sněmovny reprezentantů Mike Turner minulý týden varoval před "vážnou hrozbou pro národní bezpečnost" USA a naléhal na administrativu prezidenta Joea Bidena, aby příslušné informace odtajnila.

Turner také zaslal americkým kongresmanům e-mail, ve kterém tvrdil, že jeho výbor "odhalil naléhavou záležitost v souvislosti s destabilizující zahraniční vojenskou kapacitou, o které by měli vědět všichni tvůrci politiky v Kongresu".

Hrozba údajně souvisela s pokusy Ruska o vývoj kosmické protisatelitní zbraně, která však podle nejmenovaných zdrojů ještě není ve stavu nasazení a nepředstavuje pro USA bezprostřední hrozbu. Řada amerických zákonodárců včetně předsedy sněmovny Mikea Johnsona varovala před přílišnými obavami.

"Vždy jsme byli kategoricky proti umístění jaderných zbraní ve vesmíru, " tvrdil Putin a obvinění Washingtonu označil za součást "křiku, který se ozývá na Západě." Ruský ministr obrany Sergej Šojgu také prohlásil, že Rusko takový systém "nemá".

Nic nepotvrzuje, že by se Rusko rozhodlo, jak naložit s protisatelitní zbraní. Uvedl to v pátek americký prezident Joe Biden v reakci na odtajnění nové ruské bezpečnostní hrozby. Zdůraznil, že lidem bezprostřední nebezpečí nehrozí. Francouzský prezident Emmanuel Macron požádal Rusko o vysvětlení.

Mluvčí rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby potvrdil, že Rusko vyvíjí "znepokojivou" kosmickou protisatelitní zbraň, která však zatím není funkční a bezprostředně neohrožuje bezpečnost na Zemi. Biden v pátek potvrdil, že nejsou k dispozici důkazy, že se Rusko rozhodlo podniknout jakékoli kroky ve vesmíru.

Současné aktivity Ruska podle Bidenových slov s sebou nenesou jadernou hrozbu pro Američany ani pro lidi v jiných částech světa.

Na vážnou bezpečnostní hrozbu z Ruska upozornil ve středu předseda zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů Michael Turner, který vyzval administrativu amerického prezidenta Bidena, aby odtajnila získané informace.

Kirby uvedl, že v době, kdy Turner "bohužel" zveřejnil své prohlášení, se uskutečňoval proces přezkoumání a odtajnění informací o ruské způsobilosti. "Velmi pečlivě a uvážlivě jsme zvažovali, co se rozhodneme odtajnit a sdílet s veřejností," vysvětlil.

Moskva ve čtvrtek obavy USA zlehčovala. Kremlský mluvčí Dmitrij Peskov označil tvrzení o nové ruské vojenské způsobilosti za trik, jehož cílem je přimět Kongres USA, aby schválil balík pomoci pro Ukrajinu.

"Rusko musí okamžitě poskytnout vysvětlení," řekl Macron novinářům v Paříži v reakci na kosmickou jadernou zbraň, která by mohla vyřadit západní satelity.

Macron na tiskové konferenci v Paříži dále uvedl, že kybernetické útoky a dezinformační kampaně Kremlu ukázaly, že "Rusko Vladimira Putina se stalo systematickým aktérem destabilizace ve světě".

Témata:  Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy