Putin také zdůraznil, že politika, která je jasně zaměřena proti zájmům jiných zemí, je nepřijatelná. Zároveň však upozornil, že Západ dělá ve své zahraniční politice podobné chyby jako Sovětský svaz. V této souvislosti se ale o válce, kterou Rusko rozpoutalo proti Ukrajině, nezmínil.

Putin se nachází ve Vladivostoku, kde se účastní ekonomického fóra probíhajícího od 10. do 13. září. Na jeho okraji se sejde se svým severokorejským protějškem Kim Čong-unem. Schůzku potvrdil Kreml, neřekl ale, kdy k ní dojde.

Rusko vede se Severní Koreou delší dobu tajné rozhovory, jejichž cílem je získat munici a zásoby pro svou válku proti Ukrajině. Rusko pak nemusí Pchjongjangu na oplátku poskytovat zbraně, ale přímo či nepřímo financovat například tamní jaderný program. Pokud Rusko zaplatí ropou a potravinami, může oživit severokorejskou ekonomiku, která by pak mohla posílit i severokorejský zbrojní systém.

Československo bylo v srpnu 1968 okupováno SSSR a většinou států Varšavské smlouvy v příkrém rozporu s mezinárodním právem a proti vůli tehdejších zákonných představitelů státu i naprosté většiny jeho občanů.

Při letošní vzpomínce na 55. výročí okupace přitom řada politiků poukazovala právě na podobnost s Ukrajinou. Prezident Petr Pavel uvedl, že na Ukrajině probíhá podobný vývoj jako v Československu v roce 1968. Podle něj se Rusko od té doby nijak významně nezměnilo, i když nyní nese jiné jméno. Jeho zahraniční politika a vnímání hodnot zůstávají stále v podobných kolejích.

Premiér Petr Fiala také zdůraznil, že Ukrajina nám ukazuje, že ruské ambice zůstávají stejně nebezpečné jako v roce 1968. Tehdy došlo k násilnému ukončení pokusu o obnovu a reformy, což premiér považuje za poučení. Podle něj je důležité si uvědomit, že svoboda by měla platit pro všechny.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová letos v srpnu také spojila připomínku událostí roku 1968 s současným konfliktem na Ukrajině. Upozornila na to, že v temných chvílích zazněla z Českého rozhlasu slavná věta "Jsme s vámi, buďte s námi," kterou později opakoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Adamová zdůraznila, že Ukrajinci se v současnosti statečně brání proti ruské agresi, která připomíná trauma z roku 1968. Podle ní je důležité, aby Česko nesmělo zapomenout na oběti invaze a okupace v roce 1968 ani na oběti ruské agrese na Ukrajině.