reklama

Podle Putina se rusko-čínské vztahy vyvíjejí velmi dobře. K mezinárodní situaci ruský prezident uvedl, že je "složitá", uvedla agentura Reuters. Právě i o situaci ve světě spolu mají oba muži dnes jednat. Putin rovněž dodal, že se těší na návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě.

Wang I, bývalý ministr zahraničí, který na konci loňského roku převzal nejvyšší zahraničněpolitickou funkci v čínské komunistické straně, hovořil o prohloubení strategického partnerství s Ruskem. Zmínil rovněž, že by jiné země neměly tlačit na vztahy mezi Moskvou a Pekingem.

Již dopoledne jednal čínský diplomat s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Tehdy uvedl, že se těší na uzavření nových dohod během své návštěvy Moskvy.

"Bez ohledu na to, jak se mění mezinárodní situace, Čína byla a zůstává odhodlána společně s Ruskem vyvíjet úsilí k zachování pozitivního trendu ve vývoji vztahů mezi velmocemi," řekl čínský diplomat ruskému ministru zahraničí. Podrobnosti o tom, jaké dohody by mohly být v Moskvě uzavřeny, nedodal.

Wang I je šéfem kabinetu ústřední komise pro zahraniční záležitosti Komunistické strany Číny, a má tak vyšší funkci než ministr zahraničí. Je tedy nejvýše postaveným čínským diplomatem.

Agentura Reuters zároveň připomíná, že Spojené státy nedávno varovaly Peking před materiální podporou ruské invaze na Ukrajině. Americký ministr zahraničí Antony Blinken o víkendu vyjádřil obavy, že Čína zvažuje poskytnout Rusku vojenské vybavení pro boje na Ukrajině, včetně zbraní a munice. Peking jeho tvrzení popřel.

"Nemyslím si, že bych na toto téma mohl dát barvitější odpověď, než jakou už poskytli čínští představitelé," odpověděl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury TASS na dotaz novinářů, zda Moskva požádala Čínu o vojenskou pomoc. "Důrazně to popřeli. K tomu není co dodat," uvedl. Čína v reakci na Blinkenova slova podle Reuters uvedla, že USA nejsou v pozici, aby mohly vznášet požadavky.

Čína ruskou vojenskou agresi na Ukrajině neodsoudila a de facto odmítá i jakékoliv mezinárodní sankce s výjimkou těch schválených na půdě Organizace spojených národů (OSN).