Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin přislíbil nebránit dodávkám ukrajinského obilí do Turecka

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin na úvod dnešní porady s nejbližšími spolupracovníky z bezpečnostní rady prohlásil, že Rusko je i v případě, že by vystoupilo z dohody umožňující vývoz ukrajinského obilí, připraveno dodat do nejchudších zemí světa "celý objem obilí", jaký byl dodán z "území Ukrajiny". Uvedl také, že Rusko nebude bránit vývozu ukrajinského obilí do Turecka.

"V žádném případě a ani v budoucnu nebudeme bránit dodávkám obilí z Ukrajiny do Turecké republiky, přičemž mám na mysli neutralitu Turecka v konfliktu, mám na mysli potravinářský průmysl Turecké republiky a úsilí prezidenta (Recepa Tayyipa) Erdogana, zaměřené na zajištění zájmů nejchudších zemí," řekl Putin podle agentury TASS.

Podle agentury Interfax Putin nařídil ministerstvu obrany obnovit ruskou účast v obilné dohodě. "Požadovali jsme od ukrajinské strany ujištění a záruky, že nic podobného (jako byl sobotní útok drony na ruskou Černomořskou flotilu v Sevastopolu) se v budoucnu neodehraje a že humanitární koridory nebudou využity pro vojenské účely," řekl. Ukrajinské garance podle Putina zprostředkovalo Turecko, a proto může dát pokyn ministerstvu, aby obnovilo "plnohodnotnou účast" Ruska v obilné dohodě.

Témata:  Vladimír Putin obiloviny Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.