Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin řekl Merkelové, aby EU obnovila kontakty s Běloruskem

Vladimír Putin v automobilce GAZ
Vladimír Putin v automobilce GAZ
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin dnes řekl německé kancléřce Angele Merkelové, aby Evropská unie obnovila kontakty s Běloruskem kvůli snaze najít řešení současné migrační krize na hranicích EU s touto východoevropskou zemí. S odvoláním na prohlášení Kremlu o tom informovaly agentury.

Putin s Merkelovou hovořili telefonicky podruhé ve dvou dnech. Brusel viní Minsk z organizování migrační krize na hranicích s EU a unijní země chystají nové sankce proti běloruskému režimu.

"Pokračovala diskuze o situaci na hranicích Běloruska se zeměmi Evropské unie. Potvrzena byla důležitost včasného urovnání vzniklé akutní migrační krize - v souladu s mezinárodními humanitárními standardy," citovala z vyjádření Kremlu agentura TASS. Podle ruského prezidenta to znamená obnovu kontaktů mezi unijními státy a Běloruskem.

Evropské země zatím odmítají jakoukoli diskusi s Minskem, přestože mezinárodní společenství je migrační krizí stále více znepokojeno, poznamenala agentura AFP. Evropská unie mezitím připravuje nový balíček sankcí proti běloruskému autoritářskému režimu Alexandra Lukašenka. Ten dnes pohrozil, že na postihy by Minsk mohl zareagovat přerušením tranzitu ruského plynu a zablokováním přepravy zboží přes své území.

Merkelová situaci na hranicích s Putinem telefonicky probírala už ve středu. Podle německé vlády prezidenta tehdy vyzvala, aby využil svého vlivu a "konal" proti zneužívání běženců ze strany svého běloruského spojence. Komuniké ruské strany podle agentury AP uvedlo, že oba lídři se dohodli "pokračovat v konverzaci" na téma migrantů mířících z Běloruska do Polska.

Migrační krize na hranicích Běloruska s Polskem, Litvou a Lotyšskem se vyhrotila na začátku tohoto týdne. Do oblasti bělorusko-polských hranic v krátkém čase dorazily z Minsku tisíce migrantů, zejména z Blízkého východu, kde se tam utábořili a mnozí z nich se od té doby pokoušejí dostat do EU. Polsko a další země EU dlouhodobě viní Minsk z toho, že migranty k hranicím dováží a mstí se tak za sankce, které unie uvalila na Lukašenkův režim kvůli porušování lidských práv. Minsk podobná obvinění odmítá.

Témata:  Vladimír Putin Angela Merkelová Bělorusko

Související

Aktuálně se děje

10:34

Syřané budoucnosti věří, analytici jsou opatrní. Po pádu Asada existuje několik scénářů

Syřané jsou vůči budoucnosti optimističtí a vidí naději. Analytici a politici ale připomínají povahu opozičních sil, které v zemi chtějí přebrat moc po vyhnaném prezidentovi Bašáru Asadovi. Syrská opozice je totiž značně nesourodá, což může dokonce vést k pokračování občanské války.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Syrské opoziční jednotky v Aleppu

Den po dni: Jak dokázali povstalci ovládnout Sýrii za pouhý týden?

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.