Putin dodal, že 80.000 odvedenců nyní působí v "zóně speciální operace", jak Moskva označuje válku na Ukrajině. Zbytek z téměř 320.000 mobilizovaných je podle něj ve výcvikových táborech v Rusku.

"Nyní máme 50.000 (vojáků) u bojových jednotek. Zbytek se zatím do bojů nezapojil," řekl Putin během návštěvy Tverské oblasti, ležící asi 180 kilometrů severozápadně od Moskvy. Putinovo sdělení není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Šéf Kremlu v září vyhlásil částečnou mobilizaci po sérii vojenských neúspěchů ruských sil na Ukrajině. Ministr obrany Sergej Šojgu tehdy uvedl, že do služby bude povoláno 300.000 záložníků. Na konci října Šojgu oficiálně oznámil Putinovi, že mobilizace byla dokončena.

Mezitím se z různých zdrojů objevují informace o tom, jak jsou nově mobilizovaní ruští vojáci posíláni do boje s minimálním nebo žádným výcvikem. V sobotu britské ministerstvo obrany ve svém pravidelném rozboru situace na Ukrajině uvedlo, že si odvedenci stěžují na nedostatek výzbroje a vybavení a na to, že nedostávají žold.

Zpravodajský server Newsweek citoval nejmenovaného vojenského experta, podle nějž je bojová morálka ruských vojáků tak nízká, že by se "použití vojáků jako potravy pro děla mohlo obrátit proti režimu a pronásledovat ho stejně jako během sovětsko-afghánské války", která skončila v roce 1988 a předcházela rozpadu Sovětského svazu.

reklama