Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin: Rusko zahajuje sériovou výrobu hypersonických střel Zirkon

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Vladimir Putin oznámil v pátek spuštění sériové výroby nových hypersonických střel Zirkon s plochou dráhou letu. Podle šéfa Kremlu je téměř nemožné tyto rakety sestřelit, uvedla stanice CNN.

Ukrajina tvrdí, že má důkazy o použití ruských sil střel Zirkon poprvé od začátku války téměř před lety při útocích na Kyjev ze 7. února 2024.

Podle organizace Missile Defense Advocacy Alliance (MDAA) se sídlem ve Spojených státech nejsou ani nejlepší západní protiraketové systémy, jako je například systém protivzdušné obrany Patriot americké výroby, schopny zachytit rakety Zirkon kvůli jejich nadzvukové rychlosti.

Moskva tvrdí, že tyto hypersonické protilodní rakety mají dolet 1000 kilometrů a pohybují se devítinásobnou rychlostí zvuku. Nicméně deklarované schopnosti těchto střel dosud nebyly plně prokázány.

Putin také ve svém projevu u příležitosti Dne obránců vlasti, který se slaví 23. února, uvedl, že ruské zbrojařské podniky v posledních letech "několikanásobně" zvýšily výrobu a dodávky zbraní, včetně vysoce přesných úderných zbraní, bezpilotních letadel, tanků, dělostřelectva a systémů protivzdušné obrany.

Dodal, že ve vojenském sektoru se začínají vyvíjet i jiné technologie, včetně nasazení umělé inteligence.

Rakety Zirkon jsou hypersonické protilodní rakety vyvinuté a vyráběné v Rusku. Tyto rakety mají schopnost letět na nadzvukových rychlostech, což znamená, že překračují rychlost zvuku (Mach 5 a více).

Jsou navrženy tak, aby mohly být odpáleny z různých platforem, včetně lodí, ponorek a pozemních zařízení.

Podle tvrzení ruských úřadů mají rakety Zirkon dosahovat rychlosti až devítinásobku rychlosti zvuku a mít dolet kolem 1000 kilometrů. Jsou určeny k ničení lodí a dalších námořních cílů, a to včetně lodí s letadlovou lodí.

Zprávy o jejich použití v konfliktu na Ukrajině vyvolaly obavy o jejich schopnost zasáhnout cíle s vysokou přesností a o možnosti protiopatření ze strany ostatních zemí.

Témata:  Vladimír Putin

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy