reklama

Mluvčí Pentagonu John Kirby pak uvedl, že se Rusko zjevně začíná soustředit na ovládnutí Donbasu, USA však chtějí, aby hranice Ukrajiny zůstaly stejné jako před vypuknutím konfliktu.

"Zdá se, že se izoluje a jsou náznaky toho, že vyhodil nebo zavřel do domácího vězení některé svoje poradce," řekl dnes Biden na závěr tiskové konference o cenách ropy. "Ale nechci na to v tuto chvíli moc sázet, protože nemáme zase tolik jasných důkazů," dodal.

"Jsem skeptický," řekl pak ohledně prohlášení Ruska o stahování jeho vojsk z okolí ukrajinské metropole. Rusko dnes pokračovalo v bombardování Kyjeva, ačkoliv před dvěma dny po jednáních s Ukrajinou prohlásilo, že tam i u města Černihiv výrazně omezí operace.

Podle mluvčího Pentagonu Kirbyho se Moskva zřejmě začíná soustředit především na boje ve východoukrajinském regionu Donbas. Poznamenal také, že desítky kilometrů dlouhý konvoj ruských vojenských vozidel, který se na začátku měsíce blížil k ukrajinské metropoli, se již zřejmě rozpustil.

"Ani nevím, jestli ještě vůbec existuje. Nikdy skutečně nesplnil svou misi," řekl Kirby o koloně, která byla nejprve vnímána jako výrazná hrozba pro Kyjev, následně se však zastavila kvůli logistickým potížím a stala se spíše symbolem neúspěchů, s nimiž se ruská armáda při invazi potýká.

"Chceme suverenitu Ukrajiny, celou její suverenitu, jejich hranice respektovány tak, jak vypadaly před koncem února," řekl také Kirby.