Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

"Návštěva je naplánována na květen," prohlásil Putin během podnikatelského fóra v Moskvě, aniž by poskytl další podrobnosti. Poslední návštěvu Číny absolvoval v říjnu 2023. Jeho prohlášení přišlo krátce poté, co do Pekingu přiletěl americký ministr zahraničí Antony Blinken, aby částečně urovnal napětí s touto konkurenční mocností.

Peking i Moskva otevřeně kritizují Spojené státy. Čínský prezident Si Ťin-pching a Putin obvinili Washington ze "zasahování" do vnitřních záležitostí svých zemí během telefonického rozhovoru v únoru.

Západ sleduje s obavami vzrůstající vojenskou spolupráci mezi Ruskem a Čínou, které se snaží posílit svůj globální vliv.

Několik dní před spuštěním ruské vojenské agrese vůči Ukrajině v únoru 2022 uzavřely Peking a Moskva partnerství "bez hranic". Od té doby zvýšily obchodní výměnu na rekordní úroveň.

Rusko považuje Čínu za klíčové ekonomické "záchranné lano" od doby, kdy Západ uvalil na Rusko bezprecedentní sankce v souvislosti s ukrajinským konfliktem.

Čína zase profituje z levného dovozu ruské energie a přístupu k obrovským přírodním zdrojům, včetně stabilních dodávek plynu přes plynovod Síla Sibiři.

Témata:  Vladimír Putin Čína

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.