reklama

"Já osobně a celé vedení země sdílíme tuto bolest, chápeme, že nic nemůže nahradit syna, ztrátu dítěte, zvláště matce," oslovil Putin účastnice setkání. Prezident dnes tvrdil, že s vojáky ve "speciální vojenské operaci", jak nazývá válku proti Ukrajině, občas mluví po telefonu. "Hovořil jsem s těmi, kdo mě udivili svou náladou, svým přístupem k věci. Nečekali telefonát ode mne," poznamenal s tím, že tyto hovory se podařilo zorganizovat právě díky matkám vojáků.

Ruské vojáky Putin označil za hrdiny. Ukrajinská strana naopak opakovaně upozorňuje na množící se důkazy o zločinech, jichž se na nyní už osvobozených územích příslušníci ruských ozbrojených sil dopouštěli.

"Nikdo, kromě nich a jejich bezprostředních velitelů, kteří jim stojí po boku, neví, jak je tato práce těžká a jak moc souvisí s reálným ohrožením života a zdraví," prohlásil Putin.

Ruský prezident, který je současně vrchním velitelem ozbrojených sil, ale ruské vojáky na frontě nikdy nenavštívil, na rozdíl od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který se za obránci Ukrajiny již několikrát podíval. Zelenskyj takto naposledy zavítal do nedávno osvobozeného Chersonu, jediného oblastního centra, kterého se Rusům za 275 dnů války podařilo dobýt a o které nedávno zase přišli.

Šéf ruského státu dnes prohlásil, že život je mnohem složitější, než se ukazuje na obrazovce televizoru či počítače - a na internetu se podle Putina nedá "vůbec ničemu věřit", protože se tam vyskytuje "spousta všelijakých falešných informací, podvrhů, klamání a lží", vždyť informace jsou dnes také zbraní války. Rusko po začátku války výrazným způsobem omezilo dostupnost většiny celosvětových sociálních sítí i internetových stránek západních médií. Odborníci už také řadu let upozorňují na ruské šíření dezinformací a informační válku vůči západním společnostem.