Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin složil přísahu a stal se ruským prezidentem na dalších šest let

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Jednasedmdesátiletý ruský prezident Vladimir Putin se v úterý v Kremlu oficiálně ujal dalšího šestiletého mandátu po březnovém vítězství ve volbách hlavy státu. O složení přísahy informoval předseda ruského ústavního soudu Valerij Zorkin.

Putin složil přísahu v honosném, zlatem vykládaném Andrejevském sále v Kremlu, kde ho potleskem přivítali politici a další významní účastníci slavnostního ceremoniálu. Prezident během něj převzal symboly svého úřadu a pronesl krátký inaugurační projev. 

Inaugurace se nezúčastnili diplomatičtí zástupci z několika západních zemí. Reprezentanta nevyslalo ani Česko. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) o uplynulém víkendu potvrdil, že Černínský palác odvolal velvyslance z Ruska. 

Úřadující prezident skládal přísahu již popáté. Poprvé se hlavou státu stal v roce 2000, o čtyři roky později obhájil mandát. Následně s ohledem na tehdy platnou ústavu ustoupil do pozice premiéra, aby se v roce 2012 vrátil do Kremlu, tentokrát již na šest let. Prezidentské volby od té doby vyhrál ještě dvakrát. V lednu 2021 navíc podepsal zákon, který mu v případě zájmu umožní setrvat v nejvyšší funkci až do roku 2036. 

Putina volilo v březnových prezidenských volbách přes 87 procent voličů, přičemž volební komise evidovala 114 milionů oprávněných voličů. Volební účast se přehoupla přes 65 procent. Nezávislí pozorovatelé a odborníci označili ruské prezidentské volby jako nedemokratické, protože se do nich nezapojil žádný představitel opozice. 

Putin je u moci téměř čtvrt století a v roce 2022 spustil nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu. Tvrdil, že volby jsou hlasováním o "budoucnosti Ruska". Válku na Ukrajině vysvětluje jako boj proti rozpínavosti Západu, což nachází dobrou odezvu u mnoha Rusů.

Témata:  Vladimír Putin Rusko

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy