Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin tvrdí, že za útokem na koncertní halu u Moskvy stojí radikální islamisté.

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí prohlásil, že za útokem na koncertní halu u Moskvy stojí "radikální islamisté."

"Víme, že zločin byl spáchán rukama radikálních islamistů, proti jejichž ideologii bojuje samotný islámský svět už staletí," uvedl Putin v televizním vysílání.

Prezident současně opakoval, že pachatelé se pokusili uprchnout na Ukrajinu. "Samozřejmě, je třeba odpovědět na otázku, proč se teroristé po spáchání zločinu pokusili odjet na Ukrajinu? Kdo tam na ně čekal?" dodal.

Putin od začátku naznačuje propojení útočníků na Ukrajinu, avšak zatím nepředložil žádné důkazy. Kyjev jakékoliv propojení s útokem důrazně popírá.

Útok v Crocus City Hall nedaleko Moskvy se odehrál v pátek 22. března krátce před koncertem ruské rockové skupiny Piknik. Do komplexu vtrhli neznámí muži v maskovacích oděvech a spustili palbu na návštěvníky a personál.

V budově kromě střelby vypukl také požár. Podle nejnovějších údajů zahynulo nejméně 137 lidí a dalších přes 180 bylo zraněno.

Putin poprvé promluvil o pátečním teroristickém útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy v sobotu. V souladu s předchozími vyjádřeními tajných služeb naznačil napojení pachatelů na Ukrajinu. Kyjev veškerá obvinění odmítl.

Putin poděkoval záchranným složkám za jejich včerejší zásah a oznámil, že neděle 24. března bude dnem národního smutku. Útok označil za barbarský teroristický čin. "Naši nepřátelé nás nerozdělí," řekl během prvního vystoupení k tragédii podle BBC.

Znovuzvolený ruský prezident prohlásil, že útočníci se pokusili uprchnout na Ukrajinu, kde podle jeho slov byli lidé, kteří jim měli pomoci s překročením hranice. Putin zdůraznil, že všichni útočníci byli zadrženi a zodpovědné osoby budou potrestány.

FSB už o den dříve uvedla, že "zločinci měli překročit rusko-ukrajinskou hranici a měli příslušné kontakty na ukrajinské straně". Údajní pachatelé teroru byli vypátráni v Brjanské oblasti na západě Ruska, tedy nedaleko hranic s Ukrajinou, jak zdůraznila ruská státní média.

Kyjev podle poradce ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka očekával, že ruští činitelé přijdou s verzí o ukrajinské stopě. "Závěry jsou zřejmé: jakékoliv snahy spojit Ukrajinu s tímto teroristickým útokem jsou absolutně neobhajitelné. Ukrajina nemá nejmenší spojitost s tímto incidentem. Verze ruských tajných služeb jsou neobhajitelné a absurdní," napsal Podoljak na síti X.

Témata:  Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy