Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin v narážce na Spojené státy. Při návštěvě fóra Armija-2022, které dnes začalo v parku Patriot u Moskvy, Putin podle agentury TASS také uvedl, že mnohé typy perspektivních ruských zbraní o roky a desetiletí svými parametry výrazně předstihují zahraniční obdoby.
Pochválil také ruské vojáky, že čestně plní svou povinnost během speciální vojenské operace, což je termín, který Kreml používá pro ruskou vojenskou agresi proti Ukrajině. Tato válka dnes pokračovala 173. dnem. "Nyní během speciální vojenské operace naši vojáci společně s bojovníky z Donbasu se ctí plní svou povinnost, bojují za Rusko, za mírový život v Doněcké a Luhanské lidové republice, jasně plní všechny stanovené úkoly, krok za krokem osvobozují území Donbasu," prohlásil Putin.
"Chci zdůraznit, že Rusko se zasazuje za co nejširší rozvoj vojenské a technické spolupráce. Nyní v podmínkách vznikajícího mnohopolárního světa je to mimořádně důležité," dodal šéf Kremlu. Rusko si podle něj velice cení toho, že má hodně spojenců, partnerů v podobě shodně uvažujících států na různých kontinentech. "Jsou to státy, které se neklaní takzvaným hegemonům a jejichž vůdci projevují opravdu mužný charakter," řekl a dodal, že Rusko je připraveno nabídnout svým spojencům nejrůznější zbraně.
Ruský prezident ujišťoval, že ruské zbraně jsou o mnoho let před před konkurencí. Agentura Reuters poznamenala, že šéf Kremlu hovořil o připravenosti Ruska prodávat vyspělé zbraně spojencům a spolupracovat na vývoji vojenských technologií téměř půl roku po začátku války na Ukrajině, v níž si jeho armáda vede hůře, než se očekávalo. Konflikt je zatím nepřesvědčivou přehlídkou ruského zbrojního průmyslu, Ukrajinci ruské síly vyhnali od dvou největších měst a na východě země Rusové postupují pomalu a za cenu velkých ztrát, píše Reuters.
Podle některých západních vojenských analytiků by ruský zápas s mnohem menším protivníkem na Ukrajině mohl podkopat Putinovy obchodní snahy. "Velký problém pro něj představuje skutečnost, že ruská válka proti Ukrajině je katastrofou pro důvěryhodnost ruské armády - její výkon je velmi špatnou reklamou pro ruské zbraně," domnívá se Ruth Deyermondová z londýnské univerzity King's College. Vysloužilý americký generál Ben Hodges, jenž v minulosti velel silám USA v Evropě, dodal, že západní sankce uvalené na Rusko vyvolávají otázky ohledně jeho schopnosti získávat komponenty a zajišťovat údržbu prodávaných zbraní.
Ochranou separatistických "lidových republik" v Donbasu odůvodňuje Moskva tažení na Ukrajině, které si podle odhadů již vyžádalo tisíce životů a miliony lidí vyhnalo z jejich domovů. Vpád ruských vojsk, který začal na Putinův rozkaz 24. února, rozpoutal největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Kyjev a Západ odsuzují invazi jako ničím nevyprovokovanou agresi.
K míru se zatím neschyluje a obě strany podle BBC nejsou připraveny ke kompromisu. Ukrajinský parlament dnes schválil prodloužení válečného stav prakticky do konce podzimu a také zvýšení vojenských výdajů.
Témata: Rusko, Vladimír Putin
Související
24. listopadu 2024 15:45
24. listopadu 2024 11:29
23. listopadu 2024 15:04
23. listopadu 2024 9:50
21. listopadu 2024 19:33