Rusko uspořádalo cvičení jaderných sil v době zvýšeného napětí, kdy po vojenských neúspěších ve válce proti Ukrajině začala Moskva obviňovat Kyjev, že chystá útok "špinavou jadernou bombou", který by mohl způsobit radioaktivní zamoření rozsáhlé oblasti za pomoci klasické trhaviny. Ukrajinští představitelé tato obvinění popřeli. Západ varoval Rusko před použitím jaderných zbraní pod falešnou záminkou.

Putin se spojil s ministrem z kremelského situačního střediska. Prostřednictvím videohovoru vyslechl hlášení šéfa resortu obrany a také náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Šojgu prohlásil, že cvičení bylo motivováno přípravou na případný nepřátelský jaderný útok proti Rusku.

"Soudruhu vrchní veliteli, v souladu s plánem výcviku ozbrojených sil se pod vaším velením koná cvičení, během kterého budou propracovány úkoly zasazení masivního jaderného útoku strategickým silami v reakci na nepřátelský jaderný útok," citovala Šojgua agentura TASS.

Ruské ministerstvo obrany ukázalo záběry odpálení mezikontinentální rakety Siněva z jaderné ponorky Tula a let strategického bombardéru Tu-95MS, který vypustil střely s plochou dráhou letu. V rámci cvičení byla z kosmodromu Pleseck vypuštěna také mezikontinentální raketa Jars. Jejím cílem - stejně jako rakety Siněva - byl polygon na Kamčatce na druhé straně Ruska.

Týdny a měsíce před válkou Rusko ujišťovalo, že se nechystá sousední zemi napadnout, než dal Putin 24. února rozkaz k útoku na Ukrajinu, který rozpoutal největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Válka dnes pokračuje 245. dnem. Rusko v bojích přišlo podle ukrajinských odhadů o téměř 70.000 zabitých vojáků, přinejmenším na tisíce se počítají i ukrajinské ztráty, vojáků i civilistů. Miliony Ukrajinců vyhnala válka z domovů.

Putin dnes prohlásil, že Ukrajina ztratila svou svrchovanost a řídí ji Spojené státy, které ji využívají jako beranidlo proti Rusku a vůbec proti společenství bývalých sovětských republik. "Ukrajina se stala nástrojem americké zahraniční politiky," řekl Putin podle agentury Interfax před vedoucími delegací spojeneckých republik na moskevské schůzce bezpečnostních orgánů a tajných služeb. Ruský prezident dnes také nařídil posílit bezpečnost objektů dopravní a energetické infrastruktury v obavě před útoky, jaký 8. října poškodil Kerčský most, vedoucí z Ruska na anektovaný Krym. Moskva tento útok připisuje ukrajinským tajným službám.