Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin válku na Ukrajině nevyhraje, prohlásil Scholz

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil v úterý na mezinárodní konferenci o obnově Ukrajiny v Berlíně, že Rusko nevyhraje válku na Ukrajině. Zároveň vyzval spojence k podpoře Ukrajiny při posílení její protivzdušné obrany, uvedl server Deutsche Welle.

"Vojenské vítězství Ruska ani vynucený mír nepřijdou," řekl Scholz a apeloval na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby "ukončil svou brutální kampaň a stáhl svá vojska".

Scholz také vyzval všechny přítomné delegáty, aby podpořili iniciativu na posílení ukrajinské protivzdušné obrany veškerými možnými prostředky. Německo v rámci této iniciativy již poskytlo Ukrajině tři systémy Patriot.

Kromě toho Scholz apeloval na soukromé firmy, aby investovaly do obnovy válkou zničené Ukrajiny. Podle odhadů Světové banky by mohla Ukrajina v příštím desetiletí potřebovat až 500 miliard dolarů.

Scholz zdůraznil, že společnosti by měly vidět obchodní příležitosti v investování do ukrajinského energetického sektoru, IT a farmaceutického průmyslu.

Na konferenci se také objevil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který v pondělí na Telegramu uvedl, že hlavním tématem dvoudenní konference budou opatření na ochranu energetického sektoru Ukrajiny před ruskými vzdušnými útoky.

Sám Scholz přitom mírnil očekávání od červnové mírové konference o Ukrajině, která se bude konat ve Švýcarsku. "Neměli bychom mít přehnaná očekávání, nejdeme tam dohadovat ukončení války," prohlásil Scholz v rozhovoru s německým magazínem Stern.

"V nejlepším případě to může být začátek procesu, který povede k přímým jednáním mezi Ukrajinou a Ruskem. Ve Švýcarsku se bude jednat o bezpečnosti jaderných elektráren, vývozu obilovin, výměně vězňů a nezbytném zákazu použití jaderných zbraní. Znovu opakuji, je to teprve začátek," dodal Scholz.

Kancléř vyjádřil frustraci z reakce evropských zemí na jeho výzvu k navýšení dodávek zbraní na Ukrajinu, přičemž objem současné pomoci označil za nedostatečný.

"Je to depresivní, protože Ukrajina urgentně potřebuje další systémy protivzdušné obrany. Putin se očividně snaží zničit ukrajinskou infrastrukturu," dodal.

Zároveň očekává ze strany Ruska další pokusy o rozšiřování vlivu v Německu, zejména s ohledem na nadcházející volby do evropského parlamentu a německého parlamentu, a vyzval k zvýšené ostražitosti.

"Nedávno Spolkové ministerstvo zahraničních věcí dočasně odvolalo německého velvyslance v Moskvě jako jasný signál Rusku," uvedl Scholz. Německo ho začátkem měsíce odvolalo v reakci na ruské kybernetické útoky na vládní Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD).

Témata:  válka na Ukrajině Olaf Scholz

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy