Ruský prezident Vladimir Putin ve středu navrhl změny v ruské jaderné doktríně. Podle těchto změn by Moskva považovala za akt agrese i situaci, kdy by jaderná velmoc podpořila útok jiné země na Rusko. Uvedl to server BBC.
Na zasedání Rady bezpečnosti Ruské federace Putin oznámil, že byly předloženy návrhy na úpravu jaderné doktríny, a zdůraznil jednu z klíčových změn.
"Navrhuje se, aby byla agrese proti Rusku ze strany země bez jaderných zbraní, ale s podporou jaderné mocnosti, považována za společný útok na Ruskou federaci," uvedl Putin. Neupřesnil však, zda by tento nový přístup umožňoval reakci jadernými zbraněmi.
Putin zároveň zmínil, že Rusko by mohlo použít jaderné zbraně v případě rozsáhlého leteckého útoku na jeho území. "Budeme zvažovat tuto možnost, jakmile získáme důvěryhodné informace o masivním vzdušném útoku, který by překročil naše hranice," řekl.
Dále prezident zdůraznil, že Rusko si vyhrazuje právo použít jaderné zbraně v případě útoku konvenčními zbraněmi na Rusko nebo Bělorusko, pokud by to představovalo "kritickou hrozbu" pro ruskou suverenitu.
Podle Putina jsou změny v doktríně navržené s ohledem na současnou politickou a vojenskou situaci a nové hrozby, kterým Rusko čelí.
Putin o těchto změnách hovořil v kontextu varování Spojeným státům a spojencům NATO, že pokud Ukrajině umožní používat západní zbraně při útocích na ruské území, vystaví se riziku, že vstoupí do války s Ruskem.
Od začátku války na Ukrajině v únoru 2022 Putin a další představitelé Kremlu opakovaně hrozí použitím jaderných zbraní, aby odradili Západ od další vojenské podpory Ukrajině, upozorňuje AP.
V současné době ruská jaderná doktrína umožňuje použití jaderných zbraní v reakci na použití jaderných nebo jiných zbraní hromadného ničení proti Rusku či jeho spojencům, nebo při konvenčním útoku, pokud by byla ohrožena existence ruského státu.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes prohlásil, že změny v ruské jaderné doktríně, které ve středu představil prezident Vladimir Putin, by měly být vnímány jako varování západním státům, aby se nezapojovaly do útoků na Rusko.
Debata o úpravě jaderné doktríny přichází v době, kdy USA a Velká Británie zvažují povolení pro Ukrajinu používat dodané rakety při útocích hluboko v ruském vnitrozemí.
Na dotaz, zda tyto změny vysílají signál Západu, Peskov potvrdil, že jde o varování před důsledky pro ty země, které by se jakýmkoli způsobem podílely na útoku na Rusko, nejen s využitím jaderných zbraní.
Na otázku ohledně možného zrušení moratoria na jaderné testy Peskov neodpověděl s tím, že velká část středeční schůzky probíhala v utajení.
Evropská unie ve čtvrtek změnu ruské jaderné doktríny odsoudila a označila ji za "bezohlednou a nezodpovědnou". Mluvčí evropské diplomacie Peter Stano kritizoval Putina za opakované hrozby využitím jaderného arzenálu.
Od začátku války na Ukrajině v roce 2022 Kreml a Putin pravidelně používají hrozbu jaderných zbraní, aby odradili Západ od podpory Ukrajiny.
Témata: Rusko, Vladimír Putin
Související
2. listopadu 2024 18:46
29. října 2024 20:24
29. října 2024 15:15
26. října 2024 8:21
24. října 2024 21:11
23. října 2024 14:37