"Pochopil jsem, proč jsme vyhráli velkou vlasteneckou válku," řekl Putin ve zmínce o druhé světové válce. "Je nemožné porazit takový národ s takovým postojem. Byli jsme naprosto neporazitelní. A takoví jsme i teď, " prohlásil.

Putin k 30 vybraným dětem s dobrými studijními výsledky promluvil na přednášce nazvané "Důležité rozhovory". Takové přednášky zavedly v Rusku na školách po loňském napadení Ukrajiny s cílem podpořit vlastenecké cítění.

Šéf Kremlu v pátečním proslovu také uvedl, že se bude snažit "zajistit bezpečnost" ve čtyřech ukrajinských oblastech, jejichž anexi Kreml loni oznámil, přestože je zcela neovládá.

Rusko čekají příští rok volby hlavy státu Hlavní slovo má Kreml, který preferuje kandidáty ze tří stran, u kterých má Putin podporu. S poměrně významnými zisky mezi nimi dlouhodobě figurují i komunisté.

Při posledních volbách do Státní Dumy získala strana Jednotné Rusko podporující Putina 50,88 procent hlasů, komunisté (KPRF) vedení Gennadijem Zjuganovem 19,33 procent, Spravedlivé Rusko pod vedením Sergeje Mironova 7,71 procent a Liberálně-demokratická strana Ruska (LDPR) 7,62 procent. Strana Noví lidé se ještě přehoupla přes pět procent. Následovaly strany Rodina, Strana růstu a Občanská platforma – žádná z nich nedosáhla jednoho procenta.

Politický blok prezidentské administrativy v čele se Sergejem Kirijenkem už o Putinových protikandidátech rozhodl, píše nezávislý server Meduza působící z lotyšského exilu. Jako hlavní kritérium údajně vnímali věk kandidáta, který nesměl být nižší než padesát let.

Lídr Spravedlivého Ruska Mironov oznámil, že se jeho strana voleb přímo nezúčastní a podpoří Putina. Pro Kreml tak zbývají kandidáti ze stran, které jej podporují – KPRF, LDPR a Noví lidé.