Pro text usnesení, který vyzývá Rusko, aby "okamžitě ukončilo veškeré operace proti Záporožské jaderné elektrárně i v ní, stejně jako proti jakémukoliv jadernému zařízení na Ukrajině", hlasovalo 26 členů rady. Sedm se jich zdrželo, dva byli proti, konkrétně Rusko a Čína.

Dnešní rezoluce je druhou, kterou Rada guvernérů MAAE od začátku invaze na Ukrajinu přijala. Obsah obou je velmi podobný, ačkoliv na té první se rada usnesla ještě před tím, než ruská armáda začátkem března obsadila Záporožskou jadernou elektrárnu. Obě rezoluce navrhly Kanada s Polskem jménem Ukrajiny, která členem Rady guvernérů není.

Rusko hned po vpádu na Ukrajinu při neúspěšném postupu na Kyjev obsadilo areál bývalé jaderné elektrárny Černobyl. Koncem března se ruské jednotky z Černobylu stáhly.

Rada guvernérů v dnešní rezoluci "odsuzuje neustálé násilné akce Ruské federace proti jaderným zařízením na Ukrajině, včetně pokračující přítomnosti ruských vojáků a personálu (ruské atomové agentury) Rosatomu v Záporožské jaderné elektrárně". Uvádí se v ní také, že ruská okupace výrazně zvyšuje nebezpečí jaderné havárie.

Rusko i Ukrajina se vzájemně obviňují z ostřelování elektrárny, která je největším zařízením tohoto druhu v Evropě. Ruské zastoupení u MAAE řeklo, že "Achillovou patou" dnešní rezoluce je to, že se nezmiňuje o systematických útocích na elektrárnu. "Je to jednoduché - ostřeluje ji Ukrajina, kterou všemi možnými způsoby podporují a chrání západní země," tvrdí ruští diplomaté ve Vídni.

Americké zastoupení u MAAE připomnělo, že v březnové rezoluci Rada guvernérů vyzvala Rusko, aby zastavilo veškeré operace proti ukrajinským jaderným elektrárnám a v nich a vrátilo kontrolu nad nimi příslušným ukrajinským úřadům. Moskva podle USA tuto výzvu naprosto ignorovala, protože se následující den zmocnila Záporožské jaderné elektrárny. "Rusko přistupuje k ukrajinské civilní infrastruktuře jako k válečné kořisti a snaží se připravit Ukrajinu o zdroje energie a využívat tuto elektrárnu coby základnu pro vojenské akce proti Ukrajině," uvedlo americké zastoupení.

V elektrárně, kde stále pracují ukrajinští zaměstnanci, jsou ruští vojáci i vojenská technika. Elektrárna byla během ostřelování několikrát poškozena, což vyvolalo obavy z možné jaderné havárie. Začátkem tohoto měsíce elektrárnu navštívila mise MAAE s cílem zhodnotit její poškození a situaci přímo na místě. Rusko také oznámilo, že v elektrárně trvale zůstanou dva zástupci agentury.

reklama