Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.
Jerusalem Post ve čtvrtek informoval, že od 7. dubna odešlo z Rafahu přibližně 150 000 až 200 000 palestinských civilistů, s odvoláním na armádu. Izraelské ozbrojené síly (IDF) odmítly tuto zprávu komentovat.
Po vypuknutí války v Pásmu Gazy se do Rafahu uchýlilo asi 1,5 milionu lidí z celkového počtu více než 2,2 milionu obyvatel enklávy. Humanitární organizace uvádějí, že během války tam našlo útočiště přes milion lidí.
Izraelská armáda začala 7. dubna stahovat své vojáky z města Chán Júnis, také na jihu Pásma Gazy. Jerusalem Post informoval, že od té doby civilisté opouštějí Rafah a směřují do Chán Junisu.
IDF doufají, že jich bude následovat ještě více a budou se přesouvat do nových stanových táborů zřízených na jihu a ve středu Pásma Gazy.
Podle izraelské rozhlasové stanice bude plánované vojenské operaci Izraele v Rafahu předcházet několikatýdenní evakuace civilistů.
Izrael v týdnu oznámil, že postupuje s plánováním operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Mezinárodní společenství však vyjadřuje obavy ve spojitosti s 1,5 miliony Palestinců, kteří se tam nacházejí.
"Izrael postupuje s naší operací proti (hnutí) Hamás v Rafahu," uvedl mluvčí izraelské vlády David Mencer. "Čtyři prapory (Hamasu), které zůstávají v Rafahu, nemohou být před Izraelem uchráněny. Zaútočíme na ně," řekl. Dodal, že mobilizovaly dvě rezervní brigády na obranné a taktické mise proti tomuto palestinskému islamistickému hnutí v Pásmu Gazy.
Od začátku izraelské pozemní operace v Gaze 27. října zničili podle Mencera nejméně 18 nebo 19 z celkového počtu 24 praporů Hamásu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakování uvádí, že Izrael uskuteční útok na Rafah, který je posledním větším sídlem v Pásmu Gazy, do kterého ještě izraelské pozemní síly nevstoupily, připomíná AFP.
Zničení posledních čtyř praporů Hamásu v Rafahu je podle Netanjahua důležité pro naplnění cíle jeho vlády, kterým je eliminace tohoto islamistického hnutí v Pásmu Gazy.
Do města Rafah se uchýlila většina z přibližně 2,4 milionu obyvatel Pásma Gazy a mnozí z nich tam žijí v provizorních táborech. Izrael několik zemí včetně USA, které jsou jeho hlavním spojencem, varovaly před vysláním vojáků do Rafahu a vyjádřily obavy z velkého množství obětí z řad civilistů.
Mluvčí ministerstva zahraničních věcí USA Matthew Miller v dubnu upozornil, že "totální vojenská invaze v Rafahu by měla nesmírně škodlivý účinek" na civilisty, kteří tam uvízli, a v konečném důsledku by uškodila bezpečnosti Izraele.
Související
12. listopadu 2024 11:03
9. listopadu 2024 19:03
6. října 2024 11:16
28. září 2024 20:42
22. září 2024 13:42
20. září 2024 18:07