Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakousko od soboty ruší povinné roušky ve vnitřních veřejných prostorech

Rakousko, ilustrační foto
Rakousko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Rakousko od soboty ruší všeobecnou rouškovou povinnost ve vnitřních veřejných prostorech. Před měsícem přitom byla povinnost nosit respirátory třídy FFP2 znovu rozšířena na obchody, kulturní zařízení a pracoviště. Od víkendu zůstane už jen v obchodech s potravinami, v prostředcích veřejné dopravy a v nemocnicích a pečovatelských domech, oznámil dnes rakouský ministr zdravotnictví Johannes Rauch.

"Nyní je správný moment pro rozvolnění," řekl Rauch s poukazem na klesající počty infekcí koronavirem. Sedmidenní incidence už klesla pod 1000 případů na 100.000 obyvatel.

Od soboty rovněž nebudou muset hosté v klubech, barech a na velkých akcích prokazovat, že jsou naočkovaní, uzdravení z covidu-19 nebo testovaní.

Ve Vídni dosud, na rozdíl od zbytku Rakouska, platilo v gastronomických podnicích pravidlo 2G (naočkování nebo zotavení). I to bude v sobotu v hlavním městě zrušeno.

Česká vláda na středečním jednání odsouhlasila změnu mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které nařizovalo nošení respirátorů ve vybraných veřejných prostorách. Od 14. dubna už jsou povinné pouze ve zdravotnických zařízeních a pobytových zařízeních sociálních služeb.

Všeobecnou rouškovou povinnost pro veřejné vnitřní prostory a veřejné dopravní prostředky dnes zrušilo také Slovinsko. Ochrana nosu a úst ale zůstává povinná v nemocnicích, domovech seniorů a pečovatelských domech.

Témata:  Rakousko zdravotnické roušky

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.