Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakousko odmítá všeobecné zastavení vydávání víz Rusům

Rakousko, ilustrační foto
Rakousko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Rakousko je skeptické vůči návrhu plošného zastavení vydávání schengenských víz ruským turistům. Bylo by to kontraproduktivní při úsilí o oslabení ruských dezinformací, uvedlo dnes podle agentury APA na její dotaz rakouské ministerstvo zahraničí.

"Všeobecné zastavení vydávání víz by téměř znemožnilo zbývající kontakty s ruskou občanskou společností. EU by se uzavřela občanské společnosti a opozičníkům, ale také například příbuzným Rakušanů a Rakušanek," sdělilo rakouské ministerstvo zahraničí.

APA připomíná, že země jako Polsko, Česko a pobaltské státy či skandinávské země jako Finsko a Dánsko se vyslovily pro zastavení udělování víz Rusům a některé z nich už vstup ruským občanům omezily. Naopak proti zákazu vydávání víz Rusům se už vyslovily země jako Německo nebo Slovinsko.

"Při cestách do EU mají Rusové a Rusky šanci se dozvědět, co dělá ruská armáda na Ukrajině, zatímco v Rusku samotném platí informační embargo," argumentuje rakouské ministerstvo.

EU od začátku ruské invaze na Ukrajinu před šesti měsíci schválila šest balíků sankcí proti Rusku. "Naše opatření už cílí na více než 1200 jednotlivců a téměř 110 entit a na docela značný počet sektorů ruského hospodářství, " zdůraznila Vídeň.

O tématu udělování víz Rusům mají jednat ministři zahraničí unijních zemí na neformálním setkání v Praze příští týden.

Témata:  Rakousko

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy