Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakousko oznámilo dva případy záškrtu, jeden z nakažených pacientů zemřel

Nemocnice, ilustrační foto
Nemocnice, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Rakousku se vyskytly dva případy onemocnění záškrtem a jeden z nakažených pacientů nemoci ve vídeňské nemocnici podlehl. Informovala o tom dnes agentura APA s odvoláním na rakouské ministerstvo zdravotnictví.

Druhý člověk, u nějž byl záškrt diagnostikován, je rovněž v nemocnici ve Vídni a jeho stav se zlepšuje. "Místní zdravotnické úřady podnikly nutná opatření a oba případy byly nahlášeny mezinárodním zdravotnickým orgánům," uvedl rakouský ministr zdravotnictví Johannes Rauch.

Záškrt může mít různé projevy a při včasném záchytu bývá dobře léčitelný antibiotiky. Šíří se kapénkami, podobně jako například rýma, ale vzácně i stykem s kontaminovanými předměty. Onemocnění nejčastěji začíná horečkou, slabostí a bolením v krku, časem se pak na sliznici objevují běložlutá napadená místa, která nelze odstranit bez porušení tkáně. Ta se pak mohou šířit. Jedna z forem záškrtu byla v minulosti obávaným onemocněním u kojenců a malých dětí, končila i zadušením nemocného.

V květnu byl zaznamenán záškrt také v České republice, kde je očkování proti němu povinné. Šlo o první případ od roku 1995. Zdrojem nákazy starší ženy z Vysočiny bylo podle Státního zdravotního ústavu domácí zvíře.

Témata:  Rakousko nemoci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.