reklama

Oznámil to dnes rakouský kancléř Sebastian Kurz. Otevření lyžařských areálů má být věcí jednotlivých spolkových zemí. Na lanovkách má každopádně platit roušková povinnost.

Rakousko se kvůli trvale vysokým nárůstům nově infikovaných koronavirem uzamkne po 11 dnech do dalšího, už třetího takzvaného lockdownu, kdy bude omezena velká část služeb s cílem omezit setkávání lidí.

V zemi se opět uzavře většina obchodů a otevřít budou smět opět 18. ledna společně s restauracemi, školami, muzei a divadly, uvedla rakouská vláda v dnešním prohlášení. Restaurace či hotely, které podle původních plánů měly 7. ledna otevřít, tak zůstanou zavřené déle.

Až do 24. ledna bude lockdown platit pro lidi, kteří nebudou otestováni na koronavirus během druhé fáze hromadného testování ve dnech 15. až 17. ledna. Agentura APA píše, že účast na tomto testování vlastně nebude dobrovolná, protože kdo bude chtít od 18. ledna navštěvovat obchody, kulturní zařízení nebo restaurace, bude se muset prokázat negativním testem.

"Je to jediná možnost, jak v dobách pandemie opět otevřít turismus, kulturu a gastronomii, a zároveň zabránit tomu, aby čísla opět explodovala," řekl dnes k opatřením Kurz na tiskové konferenci. Zdůraznil, že Vánoce ještě Rakušané stráví, "jak bylo plánováno", ale poté budou opatření zpřísněna, aby se stlačil počet nově infikovaných na 100.000 obyvatel za sedm dní pod stovku.

Rakouská vláda uvolnila předchozí restrikce po pouhých třech týdnech platnosti 7. prosince. Otevřít opět mohly obchody a školy, zatímco gastronomické provozy a hotely zůstaly zavřené. Epidemii se přibrzdit nepodařilo. V poslední době přibývá přibližně 2600 nově infikovaných denně a téměř 120 mrtvých.

reklama