reklama

Podle Kurze je důvodem ke zpřísnění skutečnost, že dosavadní restrikce dostatečně nezpomalily šíření epidemie covidu-19 v zemi. V některých spolkových zemích, jako jsou Korutany, Vorarlbersko či Horní Rakousy, roste počet nových případů nadále exponenciálně.

"I když si nikdo druhý lockdown nepřeje, je druhý lockdown jediným prostředkem, o němž spolehlivě víme, že funguje," citovala šéfa vlády agentura DPA. Návrh podoby zamýšlených opatření už dopoledne unikl do některých médií.

Kromě většiny obchodů budou muset zavřít také poskytovatelé osobních služeb. Týká se to například kadeřnictví, kosmetických salónů a masérů.

Opustit domov budou lidé smět po celý den pouze v nezbytných případech, jako je obstarání jídla či dalších základních potřeb, cesta do práce, péče o blízké osoby či zdravotní procházky.

Kancléř apeloval na obyvatele, aby se pokud možno setkávali pouze s jednou další osobou. "Každý společenský kontakt je příliš," řekl s tím, že pouze tak se podaří "zachránit" Vánoce a advent. Po plánovaném konci uzávěry budou školy a obchody otevřeny jako první, slíbil Kurz.

Rakousko 3. listopadu nařídilo uzavření gastronomických podniků, turistického ruchu a zrušilo kulturní akce. Zákaz vycházení platil dosud pouze od 20:00 do 6:00. Rychlému nárůstu počtu nakažených však tato opatření nezabránila. V pátek činil počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní 554,2. Kvůli zvyšujícímu se počtu hospitalizovaných vyjadřují lékaři obavy z kolapsu rakouského zdravotnictví.

reklama