Projev Donalda Trumpa, v němž přijal nominaci na kandidaturu do Bílého domu, vyvolal různorodé reakce. Především demokratičtí příznivci ho zkritizovali za další rozdělování Spojených států. Republikáni si jeho postoje pochvalují.
Na Trumpův projev reagoval například demokrat Harry Sisson, obecně považován za „influencera Demokratické strany“. „Jen blábolení, nesouvislé nesmysly. Nevyložil žádnou vizi, jen zemi dále rozdělil. Je to ostuda Spojených států,“ napsal na sociální síti X.
Další demokrat a někdejší úředník Bílého domu David Axelrod Trumpův projev zase popsal jako první dobrou věc, která se demokratům za poslední tři týdny stala. „Tohle opravdu všem připomnělo, proč je Donald Trump mimo tuto místnost zásadně neoblíbený,“ prohlašoval v rozhovoru pro CNN.
Trumpovi, především finanční, podporovatelé ale jeho projev ocenili. „Vím, jak je těžké vybudovat společnost z ničeho. Potřebujeme prezidenta, který tomu také rozumí. Potřebujeme v Bílém domě opět stavitele,“ vylíčila spoluzakladatelka společnosti ABC Supply Diane Hendricksová podle serveru Politico.
Reagovala také předsedkyně kampaně prezidenta Joea Bidena Jen O’Malley Dillionová. „Prezident Biden je více než kdy jindy odhodlán porazit v listopadu Donalda Trumpa a jeho program Projekt 2025,“ nastínila.
Republikánský kongresman Byron Donalds řeč pochválil. „Dnes večer jste vlastně dostali okno do toho, kým Donald Trump ve skutečnosti je – mužem, kterého zná jeho rodina, mužem, kterého znají jeho přátelé, mužem, kterého zná jeho tým. Ve skutečnosti je to velmi soucitný člověk, velmi empatický. Ale je tvrdý, je neústupný. Má své názory a má svou vizi. Američané to dnes večer v tomto projevu viděli,“ shrnul podle americké stanice CNN.
Donaldsovi se nelíbí program Demokratické strany. „Trumpova kampaň se soustředí na to, aby porazila kohokoli, koho Demokratická strana postaví. Takže ať už to bude Joe Biden, Kamala Harrisová, Gavin Newsom, Gretchen Whitmerová nebo kdokoli jiný, koho tam dostali, nebude na tom záležet, protože všichni stejně přijímají stejný program,“ poznamenal.
Nepříznivá reakce přišla ze zahraničí, konkrétně z Tchaj-wanu. Trump na adresu ostrovního státu řekl, že „by měl za svou obranu platit USA“. „V oblasti obrany se musíme spoléhat sami na sebe, to je nezbytný předpoklad. Od demokratizace Tchaj-wanu čelíme čínským hrozbám, zastrašování a naposledy hybridní válce sami už asi 30 let. Tchaj-wan nebude spokojený a nebude se spoléhat pouze na ostatní,“ zdůraznil tamní ministr zahraničí Lin Chia-Lung.
Trump na závěr sjezdu Republikánské strany v Millwaukee pronesl historicky nejdelší projev, v němž přijal nominaci na kandidaturu na prezidenta USA. Hovořil o mnoha tématech, vyhnul se ale potratům, Covidu a většinou také prezidentu Joeovi Bidenovi.
Témata: Donald Trump, prezidentské volby USA 2024, USA
Související
20. listopadu 2024 9:58
19. listopadu 2024 13:06
18. listopadu 2024 21:10
18. listopadu 2024 9:20
16. listopadu 2024 13:28
16. listopadu 2024 11:14