reklama

V Řecku stejně jako jinde v Evropě rostou počty nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v souvislosti se šířením nakažlivější varianty delta. Za poslední den se v téměř jedenáctimilionovém Řecku potvrdilo 2854 nových případů nákazy, začátkem týdne to bylo i 3565, což je údaj blízký vrcholu epidemie v zemi, který Řecko zažilo letos v dubnu.

Ministr Kikilias dnes rovněž řekl, že lékařům zvýší platbu za každé podání vakcíny v ordinaci ze tří na 20 eur a za aplikaci vakcíny lidem upoutaným doma na lůžko dá 50 eur.

Řecká vláda se snaží urychlit očkování různými opatřeními. Například před týdnem zavedla zatím do konce srpna volný vstup do vnitřních prostor restaurací, kaváren, barů a zábavních podniků jen pro očkované. Od poloviny srpna má být povinné očkování proti covidu pro zaměstnance pečovatelských domů a od 1. září pro zdravotníky i administrativní personál ve státních i soukromých nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních. Bez očkování budou muset tito zaměstnanci na neplacenou dovolenou. Zaměstnavateli, který nechá pracovat neočkovaný personál ve zdravotnictví, bude hrozit vysoká pokuta.

Proti povinnému očkování demonstrovaly minulý i tento týden v Aténách či Soluni tisíce lidí, další demonstrace jsou v Aténách plánovány na sobotu.

Nejméně jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo v Řecku zatím 53 procent populace a plně očkováno proti covidu-19 je tam 46 procent obyvatel.

reklama