reklama

Podle dokumentu Evropské komise Malta zmrazila ruským subjektům mimo ruskou centrální banku majetek v hodnotě 147.000 eur (zhruba 3,5 milionu korun). V případě Řecka hodnota zablokovaného majetku činí 212.000 eur (zhruba pět milionů korun). Celkem unijní státy zmrazily na základě sankcí vyhlášených kvůli ruské válce na Ukrajině ruským občanům a firmám majetek za zhruba 20,3 miliardy eur (zhruba 488 miliard korun). V téměř každé unijní zemi činila hodnota zmrazeného majetku více než jeden milion eur. Osm zemí, mezi kterými jsou Německo, Lucembursko, Belgie, Itálie či Rakousko, zmrazily majetek v hodnotě vyšší než jedna miliarda eur.

"Je to trochu překvapivé," řekl k údajům Malty a Řecka nejmenovaný unijní činitel. Podle něj buď ve jmenovaných zemích není tolik ruských investic, nebo Řecko a Malta "nedělají svou práci". Například Malta v minulosti lákala bohaté lidi z Ruska a Běloruska na možnost získat unijní pas v případě vysokých investic v ostrovní zemi.

Atény a Valletta kritiku, že neuplatňují sankce dostatečně důsledně, odmítají. Malta tvrdí, že zmrazila majetek ve výši 222.000 eur a pomáhala dalším unijním státům dohledat a zabezpečit majetek subjektů na sankčních seznamech. "Řecké investiční prostředí není příznivé pro příchod ruského kapitálu a firem," uvedl představitel řecké vlády. Podle něj se řeckým úřadům nepodařilo zjistit žádný další majetek než ten, který nahlásily unijním orgánům.

EU a členské státy zmrazily také majetek ruské centrální banky ve výši zhruba 300 miliard eur. Úřady uvažují o tom, že by majetek zabavily a použily ho na obnovu Ukrajiny.