reklama

Příjmy z turistického sektoru tvoří v Řecku pětinu hrubého domácího produktu, a tamní vláda proto kvůli nepředvídatelnému vývoji pandemie bojuje za záchranu letošní turistické sezony. Certifikáty o absolvování očkování proti covidu hodlá vydávat vlastním občanům a Atény chtějí o výhodnosti takového postupu přesvědčit celou unii.

"Nechceme, aby očkování bylo povinné nebo bylo podmínkou pro cestování, ale očkovaní lidé by měli mít možnost cestovat zcela svobodně... Je nezbytné dojít ke shodě, jak by osvědčení o očkování mělo vypadat, aby je akceptovaly všechny členské státy," napsal Mitsotakis. "Pro země, které jsou jako Řecko závislé na turistice, je klíčové, aby se tento problém podařilo vyřešit před letní sezónou," dodal.

Podle řecké vlády by možnost zavedení očkovacích průkazů mohli probírat šéfové států a vlád zemí bloku už na summitu EU 21. ledna, uvedl deník Kathimerini.

Řecko první vlnu pandemie loni zvládlo relativně dobře, druhá podzimní vlna nákazy ale dostala tamní zdravotní systém pod tlak, a vláda proto v listopadu zavedla přísná opatření včetně zákazu vycházení, uzavření škol a obchodů. Celkem se zatím virem SARS-CoV-2 nakazilo přes 145.000 lidí, více než 5300 z nich zemřelo.

reklama