Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecko chce, aby evakuovaní turisté přijeli zpátky na Rhodos

Kyriakos Mitsotakis
Kyriakos Mitsotakis
Foto: Facebook Kyriakos Mitsotakis

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis ve středu během televizního rozhovoru řekl, že lidé, jejichž dovolenou na ostrově Rhodos zkrátily červencové požáry, dostanou možnost zdarma vyrazit na týdenní pobyt na jaře nebo na podzim.

Mitsotakis to řekl v rozhovoru pro pořad Good Morning Britain televize ITV, informoval web Greek City Times. Ohledně požárů zdůraznil, že žádný z turistů nepřišel o život ani neutrpěl zranění. Evakuováno bylo celkem 20 tisíc osob, nechyběli mezi nimi také čeští občané.

"Chápeme, že to návštěvníkům způsobilo nepříjemnosti. Ostrov je zpátky v normálu, proto řecká vláda ve spolupráci s místními úřady nabízí všem, jejichž dovolená byla zkrácena kvůli požárům, týden dovolené na Rhodosu zdarma na jaře nebo na podzim, aby se mohli vrátit a užít si jeho krásnou přírodu," řekl premiér.

Mitsotakis připomněl, že intenzita lesních požárů se v posledních letech kvůli klimatické krizi zvýšila. "Ano, měli jsme zničující požár na Rhodosu, ale zasáhl méně než 15 % ostrova. Už neevidujeme žádné aktivní požáry a předpověď počasí na dalších 15 dní vypadá relativně neškodně," dodal.

EuroZprávy.cz informovaly, že červencové požáry v Řecku pohltily na 50 tisíc hektarů lesního porostu. Kromě Rhodosu byla situace nejhorší také na ostrově Korfu. Ministr pro klimatickou krizi a ochranu obyvatelstva Vassilis Kikilias uvedl, že za celý měsíc bylo zaznamenáno 1470 požárů. Deset z nich bylo velkých.

Témata:  Řecko Kyriakos Mitsotakis

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:40

Hudebník a politik Petr Hannig je ve vážném stavu. Po mrtvici je odkázán na přístroje

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy