Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecko poslalo zpět do Turecka 1130 uprchlíků, obvinilo Turecko z pasivity a pašování

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Řecko dnes obvinilo sousední Turecko z toho, že se na jeho ostrovy v Egejském moři pokusilo za poslední tři dny poslat více než 1130 uprchlíků. Řecké přístavy si lodí včas všimly a vrátily je zpět, informovala agentura AFP.

"Řecká pobřežní stráž lokalizovala a odrazila 24 případů tureckých pašeráckých lodí," uvedl Yannis Plakiotakis, řecký ministr obchodního loďstva a ostrovní politiky. Čluny pašeráků se pokoušely vplout do řeckých vod a přiblížit se k řeckým ostrovům Lesbos, Chios, Samos, Kós a Rhodos, uvedla řecká pobřežní stráž ve svém prohlášení. Šestnáct ze 24 lodí s migranty se snažilo zamířit na jih k ostrovu Lesbos, který je pro migranty a uprchlíky z Turecka hlavní branou do Evropy.

Žádnému z těchto člunů se nepodařilo vplout do řeckých vod a všechny cizince následně zachránily turecké úřady.

Zatímco nevládní organizace a média v posledních letech obviňují Atény z nelegálního navracení uprchlíků, řecká pobřežní stráž opakuje, že jedná v souladu se státními nařízeními proti migračnímu tlaku.

"Turecko se nadále chová jako pirátský stát, který porušuje mezinárodní právo a ohrožuje životy nešťastných lidí," řekl v pondělí Yannis Plakiotakis a znovu obvinil Ankaru z toho, že podporuje pašerácké sítě.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno oznámil, že se už nebude účastnit dvoustranných setkání s řeckými představiteli, která se pravidelně konala od uzavření dohody mezi oběma zeměmi v roce 2010. Turecké úřady rovněž obvinily Řecko z rozmístění vojáků na ostrovech v Egejském moři, které obě země odděluje, což je v rozporu s mírovými smlouvami podepsanými po první a druhé světové válce.

Témata:  Řecko Turecko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

18. září 2025 9:41

Tragédie na Brněnsku: Jeden mrtvý a zraněné dítě. Nehoda se stala při předjíždění

Tragická je bilance vážné dopravní nehody, která se v úterý vpodvečer stala na obchvatu u Pohořelic na jižní Moravě. Jedna žena přišla o život, několik osob utrpělo zranění. Mezi zraněnými bylo i dítě. Nehodu vyšetřuje policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy