reklama

Zemětřesení o síle 6,9 stupně udeřilo v autonomní oblasti Men-jüan Chuej v hornaté části jedné z nejchudších čínských provincií Čching-chaj, která se nachází 3659 metrů nad mořem. Otřesy byly cítit ve 140 kilometrů vzdáleném provinčním hlavním městě Si-ning.

Na nočních záběrech, které zveřejnila na webu čínská státní televize CGTN, je vidět, jak se nábytek a stropní lampy houpají a dobytek náhle vstává a pohybuje se v kotcích. Tisková agentura China News Service (CNS) ukazuje škody na domech, včetně rozbitých oken a obkladů a částí spadlých stropů.

V okruhu pěti kilometrů od epicentra se nachází pět vesnic, uvedla agentura Nová Čína. Podle této agentury musel být kvůli škodám v několika tunelech přerušen provoz na některých úsecích vysokorychlostní železniční tratě z Lan-čou v provincii Kan-su v centrální části země do Sin-ťiangu.

Záchranné a hasičské týmy v Čching-chaj a v sousední provincii Kan-su vyslaly do epicentra asi 500 záchranářů, uvedlo čínské ministerstvo pro krizové řízení. V pohotovosti je dalších 2260 záchranářů ze sousedních provincií.

Ministerstvo a čínský úřad pro zemětřesení vyslaly do Čching-chaj tým. Má pomoci prošetřit situaci a přesídlit všechny postižené obyvatele.