reklama

Podle jednoho ze zakladatelů serveru Politico Johna F. Harrise byla debata pro demokratické voliče první příležitostí, jak spatřit Bloomberga "nahého". Miliardář a bývalý starosta New Yorku se totiž dosud nezúčastnil žádného volebního střetu. Místo toho vede velice nákladnou televizní a internetovou kampaň financovanou z vlastních prostředků, v níž má svůj veřejný obraz dokonale pod kontrolou.

Podle listu The New York Times čelil Bloomberg od začátku debaty značným potížím při obraně proti útokům svých soupeřů. Ty se týkaly údajně rasistických policejních taktik z dob, kdy byl starostou New Yorku, jeho chování k ženám i jeho majetku. "Kandidujeme proti miliardáři, který mluví o ženách jako o tlustých babách a lesbách s koňským obličejem. A nemluvím o Donaldu Trumpovi, mluvím o starostovi Bloombergovi," řekla senátorka za stát Massachusetts Elizabeth Warrenová, která podle amerického tisku předvedla velice výrazný výkon.

Silnou kritiku a posměch některých uživatelů na sociálních sítích vyvolal Bloombergův výrok, že "naštěstí vydělává hodně peněz", a své objemné záznamy o daních proto zveřejní s několikatýdenním zpožděním.

Bloomberg svoje jmění hájil a mluvil o sobě jako o filantropovi, který své peníze nezdědil, ale vydělal. "Tyto peníze utrácím za to, abychom se zbavili Donalda Trumpa, nejhoršího prezidenta, jakého jsme kdy měli," uvedl. "Demokraté velice riskují, pokud pouze nahradí jednoho arogantního miliardáře druhým," prohlásila Warrenová s odkazem na Bloomberga a Trumpa.

Další uchazeč o demokratickou nominaci, bývalý starosta města South Bend ve státě Indiana Pete Buttigieg, při svých slovních výpadech nevynechal ani vermontského senátora Bernieho Sanderse, který patří k levicovějšímu křídlu strany. "Většina Američanů neuvidí, kam patří, když se bude muset rozhodovat mezi socialistou, který si myslí, že peníze jsou zdrojem všeho zla, a miliardářem, který si myslí, že peníze by měly být zdrojem veškeré moci," řekl Buttigieg, který se prezentuje jako kandidát středního proudu.

Napětí však rostlo také mezi Buttigiegem a senátorku za Minnesotu Amy Klobucharovou, kteří zastupují centristické křídlo Demokratické strany. Buttigieg senátorku kritizoval mimo jiné kvůli tomu, že nedávno v televizním rozhovoru nedokázala reportérovi sdělit jméno mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora. "Snažíš se říct, že jsem hloupá? Vysmíváš se mi tu, Pete?" odpověděla Klobucharová a dodala, že krátkodobý výpadek paměti není obrázkem toho, co o Mexiku ví a jak jí na něm záleží. Po konci debaty si pak s vedle stojícím Buttigiegem nepodala ruku a rovnou odešla z pódia.

Bloomberga podle nedávného průzkumu podporuje po Sandersovi druhý největší počet demokratů a jim nakloněných nezávislých voličů. Miliardář se přitom chystá vložit do nominačního klání až na takzvané volební superúterý 3. března, kdy se bude hlasovat ve 14 státech najednou a bude se rozdělovat více než třetina všech kandidátů na letní nominační sjezd strany. Ostatní kandidáti se utkají v sobotu ve volebních shromážděních v Nevadě.

reklama