Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Joe Biden triumfuje. Během volebního superúterý zvítězil v devíti státech USA

Joseph Robinette „Joe“ Biden, Jr., 47. viceprezident USA
Joseph Robinette „Joe“ Biden, Jr., 47. viceprezident USA
Foto: kmu.gov.ua **www.kmu.gov.ua**

Bývalý americký viceprezident Joe Biden vede v devíti ze 14 států, v nichž se v úterý rozhodovalo o nominaci opozičních demokratů na úřad hlavy státu. Jak napsala agentura Reuters, Biden vede překvapivě i v Texasu, v němž se očekávalo vítězství senátora Bernieho Sanderse, který vedl po předchozích nominačních soubojích. Texas je po Kalifornii druhým státem, v němž šlo v takzvaném superúterý o nejvíc volitelů, kteří budou kandidáta vybírat na nominačním sjezdu v červenci v Milwaukee.

K vítězství kandidát potřebuje získat nejméně 1991 volitelů. Podle dílčích výsledků v superúterý Biden získal 264 delegátů, Sanders nejméně 190 a senátorka Elizabeth Warrenová 16. Někdejší newyorský starosta Michael Bloomberg má prozatím 11 delegátů a s jedním je na posledním místě pátá uchazečka o nominaci Tulsi Gabbardová.

O nejvíce volitelů - o 415 - jde v Kalifornii, kde má Sanders širokou základnu a očekává se tam jeho vítězství. Biden tam má prozatím 27 delegátů, což se označuje za lepší než očekávaný výkon. Sčítání v Kalifornii pokračuje a v minulých případech trvalo několik dní. Stanice Fox News tam ve svých odhadech vítězství přisuzuje Sandersovi.

Za největší překvapení se považuje Texas, kde se rozdělí 228 delegátů a sečteny jsou hlasy z 94 procent okrsků.

Thank you, Texas! https://t.co/QjmWecyyFD

— Joe Biden (Text Join to 30330) (@JoeBiden) March 4, 2020

Dílčí výsledky tam Bidenovi dávají podporu více než 33 procent voličů, Sandersovi necelých 30 procent. Sanders do texaské kampaně hodně investoval a spoléhal na přízeň tamní hispánské komunity. Biden tam ale získal příznivce umírněných názorů, kteří pro něj hlasovali po odstoupení dvou podobně orientovaných kandidátů z kampaně senátorky Amy Klobucharové a bývalého starosty South Bendu Petea Buttigiege.

O vítězství v Severní Karolíně, kde má Biden prozatím 35 delegátů oproti Sandersovým 15, se postarali podle očekávání černoši. Pozornost se upírá i k výsledku v Massachusetts, kde měla jako ve svém domovském státě podle předpokladů zvítězit Warrenová. Skončila tam ale až na třetím místě a opět za vítězným Bidenem (s 27 delegáty) a Sandersem (21). Warrenová jich má pouze 12 a daleko větším nebezpečím tam pro ni měl být podle očekávání Sanders. Biden navíc do kampaně v Massachusetts neinvestoval a neměl tam ani pracovníky své kampaně.

Bidenovu vítězství v Minnesotě napomohla Klobucharová, pro niž je tento stát domovem a která po odstoupení z kampaně deklarovala podporu Bidenovi. Někdejší viceprezident jí za podporu ještě v úterý poděkoval.

Jak uvádí Reuters, vítězstvím v dalším jižanském státě Alabamě Biden těží z výhody velké podpory mezi černošským obyvatelstvem.

Zatím příliš těsný výsledek je ve východním státě Maine, kde je mezi vítězícím Bidenem a druhým Sandersem po sečtení hlasů ze 72 procent okrsků jednoprocentní rozdíl. V domovském Vermontu Sanders zvítězil s deseti delegáty, zatímco Biden jich tam má pět.

Agentura AP označuje superúterý za velkolepý obrat v Bidenově kampani zejména po jeho neúspěších v Iowě a New Hampshiru. Kampaň chytila dech v sobotu s Bidenovým vítězstvím v Jižní Karolíně. V celkovém počtu kandidátů nyní Biden nad Sandersem vede poměrem 320:252.

Špatný den a noc za sebou mají podle komentátorů vzhledem k výsledkům Bloomberg a Warrenová. Podle pracovníků své kampaně má dnes Bloomberg oznámit, zda bude dále o nominaci usilovat. Příští kolo nominačního souboje se bude konat 10. března v šesti státech.

Témata:  volby v USA Joe Biden Bernie Sanders Elizabeth Warren Michael Bloomberg USA

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.