Bývalý americký viceprezident Joe Biden vede v devíti ze 14 států, v nichž se v úterý rozhodovalo o nominaci opozičních demokratů na úřad hlavy státu. Jak napsala agentura Reuters, Biden vede překvapivě i v Texasu, v němž se očekávalo vítězství senátora Bernieho Sanderse, který vedl po předchozích nominačních soubojích. Texas je po Kalifornii druhým státem, v němž šlo v takzvaném superúterý o nejvíc volitelů, kteří budou kandidáta vybírat na nominačním sjezdu v červenci v Milwaukee.
K vítězství kandidát potřebuje získat nejméně 1991 volitelů. Podle dílčích výsledků v superúterý Biden získal 264 delegátů, Sanders nejméně 190 a senátorka Elizabeth Warrenová 16. Někdejší newyorský starosta Michael Bloomberg má prozatím 11 delegátů a s jedním je na posledním místě pátá uchazečka o nominaci Tulsi Gabbardová.
O nejvíce volitelů - o 415 - jde v Kalifornii, kde má Sanders širokou základnu a očekává se tam jeho vítězství. Biden tam má prozatím 27 delegátů, což se označuje za lepší než očekávaný výkon. Sčítání v Kalifornii pokračuje a v minulých případech trvalo několik dní. Stanice Fox News tam ve svých odhadech vítězství přisuzuje Sandersovi.
Za největší překvapení se považuje Texas, kde se rozdělí 228 delegátů a sečteny jsou hlasy z 94 procent okrsků.
Thank you, Texas! https://t.co/QjmWecyyFD
— Joe Biden (Text Join to 30330) (@JoeBiden) March 4, 2020
Dílčí výsledky tam Bidenovi dávají podporu více než 33 procent voličů, Sandersovi necelých 30 procent. Sanders do texaské kampaně hodně investoval a spoléhal na přízeň tamní hispánské komunity. Biden tam ale získal příznivce umírněných názorů, kteří pro něj hlasovali po odstoupení dvou podobně orientovaných kandidátů z kampaně senátorky Amy Klobucharové a bývalého starosty South Bendu Petea Buttigiege.
O vítězství v Severní Karolíně, kde má Biden prozatím 35 delegátů oproti Sandersovým 15, se postarali podle očekávání černoši. Pozornost se upírá i k výsledku v Massachusetts, kde měla jako ve svém domovském státě podle předpokladů zvítězit Warrenová. Skončila tam ale až na třetím místě a opět za vítězným Bidenem (s 27 delegáty) a Sandersem (21). Warrenová jich má pouze 12 a daleko větším nebezpečím tam pro ni měl být podle očekávání Sanders. Biden navíc do kampaně v Massachusetts neinvestoval a neměl tam ani pracovníky své kampaně.
Bidenovu vítězství v Minnesotě napomohla Klobucharová, pro niž je tento stát domovem a která po odstoupení z kampaně deklarovala podporu Bidenovi. Někdejší viceprezident jí za podporu ještě v úterý poděkoval.
Jak uvádí Reuters, vítězstvím v dalším jižanském státě Alabamě Biden těží z výhody velké podpory mezi černošským obyvatelstvem.
Zatím příliš těsný výsledek je ve východním státě Maine, kde je mezi vítězícím Bidenem a druhým Sandersem po sečtení hlasů ze 72 procent okrsků jednoprocentní rozdíl. V domovském Vermontu Sanders zvítězil s deseti delegáty, zatímco Biden jich tam má pět.
Agentura AP označuje superúterý za velkolepý obrat v Bidenově kampani zejména po jeho neúspěších v Iowě a New Hampshiru. Kampaň chytila dech v sobotu s Bidenovým vítězstvím v Jižní Karolíně. V celkovém počtu kandidátů nyní Biden nad Sandersem vede poměrem 320:252.
Špatný den a noc za sebou mají podle komentátorů vzhledem k výsledkům Bloomberg a Warrenová. Podle pracovníků své kampaně má dnes Bloomberg oznámit, zda bude dále o nominaci usilovat. Příští kolo nominačního souboje se bude konat 10. března v šesti státech.
Témata: volby v USA, Joe Biden, Bernie Sanders, Elizabeth Warren, Michael Bloomberg, USA
Související
6. listopadu 2024 23:21
6. listopadu 2024 18:08
6. listopadu 2024 9:13
6. listopadu 2024 8:27
6. listopadu 2024 7:14