"Řízení a provoz Záporožské a Černobylské jaderné elektrárny zajišťuje ukrajinský provozní personál," cituje agentura TASS ruskou společnost s odkazem na dvě ukrajinské atomové elektrárny, jež po ruské invazi do sousední země ovládly ruské ozbrojené síly.

Společnost Enerhoatom, která provozuje jaderné elektrárny na Ukrajině, dnes podle agentury Interfax-Ukrajina sdělila, že zajišťuje opravy, aby obnovila dodávky elektřiny do černobylské elektrárny. O ruských odbornících se agentura nezmiňuje.

Kyjev ve středu oznámil, že odstavená elektrárna je bez pravidelné dodávky elektrického proudu, který tak zabezpečují jen dva záložní generátory. Moskva ve čtvrtek prohlásila, že sousední Bělorusko dodávky elektřiny do Černobylu obnovilo, což ale Kyjev zpochybnil.

Elektrický proud je zapotřebí pro ochlazování jaderného paliva, které se v černobylském areálu, kde se v roce 1986 odehrála bezprecedentní jaderná katastrofa, stále nachází. MAAE nicméně už dříve uvedla, že přerušení dodávek elektřiny do této elektrárny nepředstavuje kritický bezpečnostní problém.

V pátek Mezinárodní agentura pro atomovou energii informovala, že stále nedostává data z monitorovacích systémů v elektrárně v Černobylu, ale přenos ze Záporožské jaderné elektrárny byl po dřívějším výpadku obnoven, píše agentura AP. Šéf MAAE Rafael Grossi už dříve zároveň vyjádřil obavy, že zaměstnanci obou elektráren, které obsadily ruské ozbrojené složky, mohou být nyní vystaveni přílišnému tlaku.